Milan Krajniak, minister práce z hnutia Sme rodina, dokázal cez vládu pretlačiť novelu zákona o sociálnom poistení. Zákon odstraňuje zastropovanie dôchodkového veku, ktoré sa vo všeobecnosti považuje za škodlivé, no minister presadil aj vlastnú agendu, takzvaný rodičovský dôchodok.

Peniaze prihrané rodičom

V dôvodovej správe sa predkladatelia zákona odvolávajú na ústavné práva. „Ústava SR garantuje každému poistencovi právo rozhodnúť sa, že časť uhradenej dane alebo časť uhradenej platby spojenej s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia v starobe bude poskytnutá osobe, ktorá ho vychovala a ktorej je poskytované hmotné zabezpečenie v starobe. Zákon o sociálnom poistení doposiaľ takúto možnosť neupravuje, z tohto dôvodu sa navrhuje zaviesť novú dôchodkovú dávku rodičovský dôchodok,“ uvádza sa dôvodovej správe.

Na snímke Mgr. Bc. Peter Dávid, MBA,  predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.
Neprehliadnite

Peter Dávid: Lacné peniaze boli liek, no teraz sú jed

Tento nápad bude Sociálnu poisťovňu stáť ročne pokles príjmov na úrovni od 250 do 300 miliónov eur. Kritici návrhu hovoria napríklad o tom, že diskriminuje starobných dôchodcov, ktorí nemajú deti alebo tých rodičov, ktorých deti pracujú a žijú dlhodobo v zahraničí.

Koniec dôchodkového stropu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa