Drobní investori na sociálnych sieťach opäť presúvajú svoju pozornosť k takzvaným meme akciám, ktoré urobili na akciovom trhu rozruch začiatkom tohto roka. Tento týždeň stúpla napríklad cena akcií spoločnosti AMC Entertaiment skoro o 20 percent. Tá vlastní sieť kinosál po celých Spojených štátoch.

Stúpli aj akcie kamenného predajcu videohier GameStopu o viac ako 15 percent. Tiež akcie predajcu módneho oblečenia Express vystrelili nahor o 37 percent, všimol si Wall Street Journal.

Keď Elon Musk Tweetuje trh počúva
Neprehliadnite

Keď Elon Musk tweetuje, trh počúva. Šéf Tesly mení názory a hýbe cenou kryptomien

Návaly investorov

Logické vysvetlenie by bolo, že ekonomika v USA sa otvára a investori dúfajú, že ľudia sa vrátia do kín aj obchodov. Lenže tieto nárasty akcií sú oveľa vyššie. Len za jediný deň (v utorok) do tejto firmy natieklo okolo 22 miliónov dolárov od drobných investorov. Ukázali to čísla od spoločnosti Vanda research. Nákupy sú opäť vo veľkom propagované na sociálnej sieti Reddit, ktorá grupuje drobných obchodníkov na burze. Práve toto investičné fórum bolo za mániou nákupov GameStopu v januári tohto roka.

Analytici terajšie rasty akcií podnodnotených firiem pripisujú aj tomu, že neskúsení investori sa sklamali na bitcoine a teraz hľadajú náhradu v honbe za rýchlymi ziskami. Bitcoin sa práve v priebehu mája prepadol skoro o 30 percent a obchoduje sa pod hranicou 40-tisíc dolárov. Kto prerobil na kryptomenách, chce si to nahradiť rýchlymi ziskami na meme akciách. Horda malých investorov opäť dúfa, že nachytá veľkých inštitucionálnych investorov ako sú hedžové fondy „na hruškách“, teda pri zlej obchodnej stratégii. Lenže môžu sa aj prerátať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa