Čo po vysokej škole

U absolventov vysokých škôl sa za ukončenie sústavnej prípravy na povolanie považuje deň štátnic a nie promócia. Hneď na druhý deň by sa mal absolvent zaujímať o to, aké nové povinnosti ho čakajú. Ak skončí vysokú školu 15. mája, na prídavky rodič už v júni nárok nemá.

Ak si absolvent bude po škole hľadať prácu, mal by si po vysokej škole podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie a to do 7 kalendárnych dní od štátnice. Úrad práce ho zaradí do evidencie hneď nasledujúci deň po štátnici. Ak to však nestihne v tejto lehote, úrad ho zaradí do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa osobného podania žiadosti. Ak je v evidencii, štát za neho bude platiť zdravotné odvody až do chvíle, keď sa prvý raz zamestná. Ak absolvent úrad práce obíde a zamestná sa napríklad až po pol roku, bude musieť zaplatiť zdravotnej poisťovni poistné za týchto šesť mesiacov.

Príklad:

Karol zložil štátnicu 15. mája. Nepokračuje v ďalšom štúdiu, nezamestná sa a ani sa nenahlási na úrade práce.

Karol sa od 16. mája stal samoplatiteľom a do 8. júna mal zdravotnej poisťovni doručiť „Oznámenie poistenca/platiteľa poistného“. Do 8. júna mal aj zaplatiť preddavok za máj vo výške 30,89 eura. Alikvotnú časť si vypočíta podľa vzorca: minimálny preddavok samoplatiteľa 63,84 eura : 31 (počet dní v mesiaci) x 15 (počet dní do konca mesiaca odo dňa záverečnej skúšky).

Bakalár

Jozef v máji ukončil bakalárske štúdium a v septembri bude pokračovať v magisterskom štúdiu na vysokej škole. Má voči zdravotnej poisťovni nejaké povinnosti?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa