Kto má na Slovensku z výroby elektriny nadmerné príjmy, prispeje do štátnej kasy oveľa viac. Vláda Eduarda Hegera našla nový krátky na tých „bohatších“, ktorí majú zaplatiť vyššie ceny energií pre všetkých, vrátane rôznych „atómoviek” ministra financií Igora Matoviča.

Platiť túto daň majú výrobcovia energií zo zariadení s inštalovaným výkonom nad 0,9 megawattu (MW) a tiež dodávatelia energií, čo vyplynulo z návrhu novely zákona o energetike, ktorú 28. októbra schválila vláda.

„Konkrétny spôsob, akým platiteľ určí výšku nadmerného príjmu za odvodové (alebo preddavkové) obdobie, určí vláda nariadením," uviedol rezort hospodárstva (MH SR) pod vedením ministra Karola Hirmana v dôvodovej správe k zákonu.

Výška odvodu bude 90 percent z nadmerného príjmu a odvod by sa mal vzťahovať na obdobie od 1. decembra 2022 do 31. decembra 2024. Podľa kritikov je to ďaleko nad rámec toho, čo vôbec Európska únia (EÚ) očakáva. Členské štáty EÚ sa pôvodne dohodli, že odvod bude nad 180 eur za megawatthodinu, no každá krajina si môže určiť vlastnú mieru zdanenia. 

Hoci minister financií vytrvalo tvrdí, že mu chýbajú v rozpočte peniaze na pomoc domácnostiam i firmám, nie je to celkom tak. Finančná správa (FS) SR totiž vybrala na daniach v porovnaní s minulým rokom o dve miliardy eur viac. Plnenie plánu daňových príjmov štátneho rozpočtu ku koncu novembra je na úrovni 99,2 % keď nominálne príjmy dosiahli výšku 14,4 miliardy eur.

Matovič, Kollár
Neprehliadnite

Matovič tľapká Kollára po pleci, núka mu nižšiu daň. Chce ministerstvo bločkov, účet bude krutý

Financie rezort financií v kase má viac ako pôvodne očakával, poskladali sa mu na ne bežné domácnosti i firmy, ktoré teraz žiadajú pomoc v čase energetickej krízy.

Do toho minister požaduje schváliť budúcoročný štátny rozpočet, ktorý je podľa odborníkov z praxe málo transparentný, bez potrebných výdavkových limitov a značne populistický.  Z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025, ktorý v polovici októbra schválila vláda, vyplýva, že deficit verejných financií Slovenska by mal v budúcom roku vzrásť na 6,44 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročných takmer päť percent.

Bez diskusií, bez analýz a dopadov

Parlament bude schvaľovať nový odvod pre výrobcov elektriny, čím bude postupovať v zmysle októbrového nariadenia Rady EÚ. Tá prikázala členským štátom takéto mimoriadne zisky zdaniť (windfall tax) a rozdeliť medzi ľudí.

Dôvodom má byť fakt, že tieto financie im akoby spadli z neba a nemuseli vyvinúť k tomu nijaké úsilie, keďže ceny elektriny dosahujú za posledné mesiace extrémne výšky. Odporcovia tejto dane zase argumentujú, že nové dane znižujú motiváciu podnikov vytvárať zisk, čo má byť ich hlavným cieľom. Znižuje to tiež záujem investovať do inovácií a ďalšieho rozvoja, čo by mali vlády skôr podporovať, nie tlmiť.

Problémov v praxi to spôsobí mnoho, budú sa však odhaľovať postupne. Vnímam to ako zďaleka nie šťastné nariadenie EÚ, ktoré však musí Slovensko aplikovať do praxe, prezrádza pre TREND predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS).

„Je preto kľúčové, aby jeho aplikácia do slovenského právneho poriadku bola čo najrozumnejšia, tak aby nepriniesla viac škôd ako úžitku. Obávam sa, že práve pre vysoko zadlžené Slovenské elektrárne (SE), by toto mohlo byť likvidačné,“ dodáva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa