Politici často ľuďom viac nasľubujú, ako reálne splnia. Prax je taká, že keď sú už pri moci, na sľuby často rýchlo zabúdajú. Aktuálne by podnikatelia v cestovnom ruchu chceli nižšiu daň z pridanej hodnoty (DPH). Minister financií Igor Matovič má úplne iné plány, dane chce zvyšovať. 

„Nový minister financií má plány napríklad zvýšiť DPH na 25 percent alebo násobne zvýšiť daň z nehnuteľností a podobne," potvrdil pre médiá Richard Sulík,  predseda strany Sloboda a Solidarita.  Takéto návrhy sú podľa neho pre liberálov neprijateľné. Do zákona o rozpočtovej zodpovednosti navrhli doplniť aj tzv. daňovú brzdu. Išlo by o ústavný záväzok vlády nezvyšovať dane. Igor Matovič túto požiadavku svojsky označil za vydieranie.

Rok sa hľadá riešenie 

Práve v tomto čase, počas druhej vlny pandémie, by však zníženie DPH mohlo naštartovať biznis najmä v reštauráciách, hoteloch i u výrobcov piva. Ich predstavitelia sa pred pár dňami opätovne obrátili na vládu s touto požiadavkou, ktorú im súčasný premiér, bývalý exminister financií Eduard Heger, už vlani zmietol zo stola.

Na otázku TRENDu, či vníma zníženie DPH v oblasti cestovného ruchu ako reálne, vtedy E. Heger odpovedal, že to nepokladá za optimálnu formu podpory. „Potrebujeme nájsť vhodnejšie adresné riešenie, aby sme pomohli tým najzraniteľnejším. Znižovanie DPH v tomto sektore nie je najlepšia pomoc,“ uviedol. Doteraz sa však lepšie riešenie nenašlo.

Sám E. Heger viackrát médiám potvrdil, že nie je zástancom výnimiek. Plošné zníženie dane z pridanej hodnoty z dvadsať na desať percent by podľa neho prinieslo výpadky príjmov štátu od dvoch do troch miliárd eur. Paradoxne, presný opak tvrdilo hnutie OĽANO v posledných rokoch, kým sa neocitlo vo vláde.

Možno predpokladať, že súčasný minister financií Igor Matovič, predseda vládneho hnutia OĽaNO, zvolí presne rovnakú rétoriku, ako pred pár mesiacmi E. Heger. Akékoľvek znižovanie daní zmietol zo stola so slovami, že vysoký štátny deficit to momentálne nedovoľuje a jeho prioritou je predsa chytať daňových podvodníkov, nie znižovať dane.  Práve naopak, deficit treba vylepšiť  vyššími daňami. 

Pritom v programovom vyhlásení vlády sa s nižšími daňami počítalo, ale papier veľa znesie. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) má pre nás jasné odporúčania, ktoré podporujú aj viacerí experti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa