To, čo sa zatiaľ potichu šepká, môže byť onedlho realitou. Štát plánuje ukončiť finančnú pomoc podnikateľom, ale je predpoklad, že to nebude hlasno prezentované na tlačových konferenciách, ako býva zvykom. Jednoducho sa im pomoc postupne prestane vyplácať.

Najnovšie je predmetom sporov problémové navýšenie štátneho rozpočtu o ďalšie miliardy eur. To, čo platilo ešte pred pár mesiacmi, dnes už neplatí. Kým I. Matovič totiž schválený rozpočet na rok 2021 označil za kompromisné riešenie. Vtedajší minister financií E. Heger  ho predstavil ako rozpočet pravdy, záchrany a zodpovednosti.  Po jeho schválení povedal, že po mnohých rokoch nemá podhodnocované výdavky, nadhodnocované príjmy a žiadne prikrášlenia. „Je to rozpočet pravdy, transparentný rozpočet o každom čísle,“ uviedol E. Heger.  Dnes už na tieto slová rýchlo zabudnite, nič z toho už nie je pravda. 

Minister hospodárstva Richard Sulík posledné dni hlasno kritizoval spôsob, akým sa predložil do parlamentu návrh na navýšenie rozpočtu o 3,3 miliardy. Prakticky zo dňa na deň, bez dôkladných analýz a faktov, ku ktorým by sa mohli koaliční partneri vyjadriť. Namiesto pôvodne plánovaných 23,9 miliardy eur by tak výdavky mali dosiahnuť 27,3 miliardy eur.

Minister financií sa opäť oháňa nutnosťou výdavkov na záchranu rodín a ľudských životov a všetkých, ktorí s ním nesúhlasia, označuje verejne za nepriateľov. A navyše, má dosah aj na to, komu a za akých podmienok dá stopku k ďalším finančným zdrojom. Ukazuje sa to aj v praxi.

Ako prvá skončí dotácia na nájomné patriaca pod rezort hospodárstva, ktorá sa v mesiaci máj už nebude poskytovať. Rovnako sú na hrane aj ďalšie dávky, ktoré to majú, vzhľadom k priaznivému vývoju pandemickej situácie, „nahnuté“. Dokedy teda budú fungovať jednotlivé formy pomoci, ako je to s odškodnením pre biznis a prečo minister financií váha s vyplácaním financií iným rezortom? TREND zisťoval viac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa