Balík zelenej nafty sa rozdelí iba farmárom, ktorí chovajú zvieratá na mäso, mlieko a tiež pestovateľom ovocia, zeleniny, zemiakov či sóje. Ide teda o produkty, ktoré Slovensku naozaj chýbajú a musí ich dovážať zo zahraničia. Poľnohospodárom sa tak už nebude preplácať nafta minutá na polia s obilím a olejninami. Tých je v krajine až priveľa.

Rezort pôdohospodárstva ministerky Gabriely Matečnej tak konečne po dlhých rokoch prichádza s dotáciami, ktorých prínos môže byť naozaj nespochybniteľný. Veď iba chýbajúce mäso sa na Slovensko dováža až za pol miliardy eur ročne a zelenina za zhruba štvrť miliardy eur.

Celkovo ide len pri týchto dvoch komoditách o hodnotu, reprezentujúcu takmer 45 percent súčasných tržieb celého slovenského poľnohospodárstva. Navyše práve v maštaliach, ovocných sadoch a skleníkoch so zeleninou sa dá zamestnať oveľa viac ľudí ako iba pri pestovaní pšenice či repky olejnej.

G. Matečnú treba pri zelenej nafte oceniť aj za to, že takéto nastavenie dotácií nebolo vôbec jednoduché. Niektorým veľkofarmárom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa