Akcie technologických gigantov ako Amazon, Alphabet, Apple, Microsoft, Nvidia a Meta Platforms stratili tento rok kumulatívne štyri bilióny dolárov. Celý technologický index Nasdaq, v ktorom je zastúpených 100 najväčších amerických technologických firiem sa stenčil o 29 percent, čím zlikvidoval trhovú hodnotu približne 5,8 bilióna dolárov.

Tohtoročná rastúca inflácia a aktuálne potvrdenie Fedom, že úrokové sadzby sa ešte budú zvyšovať aj v budúcom roku, narušili priaznivé podmienky, ktoré prispeli k dlhoročnému napredovaniu technologického sektora, a zvýšili tak vyhliadky na recesiu v roku 2023. Hoci to zasiahlo celý akciový trh, vysoko nadhodnotené technologické akcie klesali oveľa výraznejšie ako celý trh.

„Prvýkrát za posledných päť až desať rokov dochádza k výraznému zhoršeniu základných ukazovateľov veľkých technologických spoločností," povedal Justin Kelly, výkonný riaditeľ spoločnosti Winslow Capital Management. „To je podstatná zmena dlhodobého výhľadu týchto firiem, a preto už nie sú lídrami."

warren buffett
Neprehliadnite

Buffettova krabička nápadov investorovi napovie, čoho sa vyvarovať

Akcie technologických firiem boli v posledných rokoch veľkými víťazmi. Zhodnotili sa o desiatky percent. Zmena kurzu bola však prudká. Akcie Meta Platforms, materskej spoločnosti Facebook tento rok stratili 65,5 percenta. Akcie Amazonu sú od začiatku roka lacnejšie o 48 percent. Výrobca polovodičov Nvidia sa prepadol 42 percent, Microsoft klesol o 26,3 percent. Akcionári Alphabetu strádajú od začiatku roka 34 percent.

Výkonnosť akcií najväčších technologických firiem
Zdroj: Morningstar
Výkonnosť akcií najväčších technologických firiem

Dokonca aj spoločnosť Apple, ktorej sa darilo relatívne dobre, je stále na najlepšej ceste ukončiť rok s horšími stratami ako celý trh a jeho akcie sa od začiatku roka prepadli o 25 percent.

„Je tu veľa pozitív," povedal Per Roman zo spoločnosti GP Bullhound pre CNBC. „V priebehu tohto roka sme zaznamenali prehodnotenie trhu súvisiaceho so softvérom a internetom. Myslím si, že je to celkom pozitívne a zdravé. Už nejaký čas sme v dosť veľkej bubline," pokračoval. „Tieto softvérové vrstvy zároveň v mnohom riadia svet, v

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa