Cena ropy Brent minulý týždeň nakrátko klesla na 105 dolárov. Vďačila za to správam z Líbye. Taliansky ropný koncern Eni s veľkou slávou podpísal s líbyjskými povstalcami dohodu, ktorej výsledkom má byť obnovenie činnosti spoločnosti v krajine a poskytnutie pohonných hmôt obyvateľom. Podľa zmluvy sa firma a líbyjská Prechodná národná rada (NTC) zaviazali vytvoriť podmienky na úplné a rýchle obnovenie činnosti Eni v Líbyi a realizáciu všetkých nevyhnutných opatrení na opätovné spustenie plynovodu Greenstream, ktorý spája obe krajiny. Prezident Eni Paolo Scaroni však upozornil, že obnovenie činnosti potrvá šesť až osemnásť mesiacov.

Ľahká americká ropa mierne dražela kvôli očakávanému hurikánu, ale rast tlmili štatistické údaje o spotrebe ropných produktov. Dopyt po benzíne dosiahol minulý týždeň v USA deväťročné minimum. Súčasťou obáv zo slabšej americkej ekonomiky je aj očakávaná nižšia spotreba pohonných hmôt. Množstvo benzínu, ktorý rafinérie dodali na trh, kleslo na 9,01 milióna barelov denne, čo bolo najmenej od roku 2002. Dopyt po benzíne je úzko spätý so spotrebiteľskou dôverou. Tá bola v USA v auguste podľa prvých údajov najnižšia za posledných 31 rokov, potom však čísla revidovali.

Obavy z narušenia dodávok palív v dôsledku hurikánu Irene, ktorý sa približoval k územiu Spojených štátov, však podporili ceny ropy Brent a zmiernili pokles cien americkej ropy. Na začiatku tohto týždňa sa ceny ropy zvýšili – jednak kvôli slabšiemu kurz dolára, ale aj pod vplyvom očakávaní americkej centrálnej banky (Fed) na podporu domácej ekonomiky. Nárastu cien nezabránilo ani to, že hurikán Irene v USA nespôsobil vážnejšie škody na rafinériách ani na ropných termináloch.

Cena severomorskej ropy Brent sa zvýšila na 111,88 dolára za barel a americká ľahká ropa WTI zdražela na 87,50 dolára za barel. Cenový rozdiel, ktorý sa minulý týždeň mierne zmenšil, opäť presiahol 24 USD.

Zlato stratilo dych

Cena zlata minulú stredu stratila viac ako 100 dolárov. Prudký nárast ceny vo výške 400 dolárov za veľmi krátky čas nebol udržateľný, hoci ho živili predpovede rastu ceny až na 3 500 či dokonca 5 000 USD v blízkej budúcnosti, čo priťahovalo „krátkodobých špekulantov“.

K jednému z historicky najvýraznejších prepadov však prispeli najmä rastúce očakávania, že americká centrálna banka oznámi ďalšie opatrenia na stimuláciu ekonomiky. Ceny zlata deň predtým poskočili na nové maximá a od júla žltý kov zdražel až o 400 dolárov. Analytici v tejto súvislosti upozorňovali, že rast cien bol v posledných týždňoch príliš rýchly a výrazný a investorom odporúčali ústup od vzácneho kovu. Došlo tak k veľkému výpredaju, pod ktorý sa podpísalo jednak prekúpenie trhu, ale aj zvýšenie marží na obchodovanie s futures kontraktmi na burze CME o 55 percent.

Počasie atakuje agrokomodity

Na trojmesačné cenové maximá sa dostala cena kávy. Nedostatočné celosvetové zásoby kávy typu arabika spôsobili, že na konci týždňa cena stúpla v New Yorku na 279,20 centu za libru.  Zásoby monitorované burzou ICE Futures U.S. v auguste klesli o 4,2 percenta a za celý uplynulý rok dokonca až o 27 percent. Augustový vývoz Arabiky z Vietnamu, ktorý je jej druhým najvýznamnejším pestovateľom, sú nižšie až o 43 percent.

Na úroveň desaťtýždňového maxima vzrástla minulý týždeň na burze Chicago Board of Trade cena pšenice s dodávkou v decembri. Dôvodom rastu boli úvahy, že sucho, porovnateľné s vlaňajším v Rusku, v oblasti amerických Veľkých prérií negatívne ovplyvní výsev ozimnej pšenice. Sucho trápi najmä oblasti južného Kansasu, Oklahomy a Texasu, ktoré sú najväčšími pestovateľskými oblasťami ozimnej pšenice v USA. Predpoveď počasia pre tieto oblasti nie je priaznivá, sucho má pretrvávať. Na konci týždňa sa bušel pšenice obchodoval za 797 centov, no už na začiatku tohto týždňa vystúpila cena na 804,75 centu za bušel.

Horúčavy majú negatívny vplyv aj na úrodu kukurice a sóje v štátoch Iowa a Illinois. Oba štáty sú jedny z najväčších pestovateľov plodín v USA. Prieskum agentúry Bloomberg odhalil, že všetci z 25 oslovených účastníkov očakávajú v prípade kukurice pokles odhadovanej úrody. A 21 účastníkov predpokladá aj nižšiu úrodu sóje. Niektoré časti stredozápadu USA zažívali viac ako 35 dní teploty nad 32 stupňami Celzia.

Líbya a hurikán diktovali ceny ropy

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP