Vláda, ktorá plán predstavila na stredajšom zasadnutí, tak chce v tejto potravinárskej veľmoci Európskej únie zabezpečiť lepšie príjmy farmárom, napísala agentúra Reuters.

Poľnohospodári tvoria vo Francúzsku významnú voličskú skupinu. Dlho sa sťažujú, že doplácajú na cenové vojny medzi maloobchodnými reťazcami.

„Pre maloobchodníkov to bude dúšok čerstvého vzduchu. Budú môcť znížiť marže na iné výrobky a lepšie zaplatia dodávateľa,“ povedal novinárom minister poľnohospodárstva Stéphane Travert. Dodal, že opatrenie pomôže v boji proti plytvaniu potravinami. Nepotravinových produktov sa opatrenie týkať nebude.

Zákazom ponuky „dve za cenu jedného“ navrhovaný zákon obmedzí zľavy nad 34 percent. Akcia „tri za cenu dvoch“ ale budú stále povolené, povedal S. Travert agentúre Reuters.

Francúzske obchody ponuky tohto typu nerobia tak často ako napríklad reťazce v susednej Británii. No pri jednej takej na čokoládovo-orieškový krém Nutella, ktorý je aj vo Francúzsku veľmi obľúbený, sa zákazníci minulý týždeň v obchodnom reťazci o tovar pobili.

Vláda prezidenta Emmanuela Macrona chystaným protekcionistickým opatreniam zradila predvolebnú rétoriku, hodnotí agentúra Reuters. Počas kampane štyridsaťročná hlava štátu sľubovala zníženie byrokracie a liberalizáciu hospodárstva.