Úlohou bánk počas pandémie nebolo zachraňovať firmy, ktoré nefungovali už pred ňou. Zdravým firmám pomohli preklenúť okamžitý problém s likviditou. Pred firmami je teraz ďalší problém, ktorý predstavuje rastúca cena vstupov. „Nárast cien vstupov, teda energií, komodít, je okamžitý šok, ktorý znamená okamžitý nárast nákladov. Celková inflácia sa prejaví neskôr a otázne je, či firmy budú schopné preniesť vyššie ceny vstupov do vyšších cien produktov a služieb a ako rýchlo. Ak to nedokážu, je to veľký problém,“ hovorí Peter Dávid, riaditeľ Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

Úplná katastrofa nenastala

V akom stave je slovenská ekonomika po dvoch rokoch pandémie?

To je komplexná otázka. Ak sa na to pozriem cez optiku klientov, tak koronakríza vo svojich vlnách ekonomiku výrazne poznačila, no následky neboli také katastrofické, ako sa očakávalo. Banky sa pripravili, vytvorili opravné položky, ktoré v minulom roku čiastočne potom rozpúšťali.

Jednotlivé sektory boli zasiahnuté rôzne, no výrazný nárast zlyhaných úverov sme nezaznamenali. Firmy museli byť zatvorené, klesol im dopyt, povedal by som, že to bolo zlé, no nie katastrofálne. Platí to aj napriek tomu, že pôvodne sa počítalo s tým, že pandémia bude kratšia a jednotlivé podporné programy sa predlžovali.

Napríklad dodávateľsko-odberateľské reťazce sa poškodili v obrovskej miere a plošne. Napriek tomu, keď sa vrátime späť do marca 2020, je situácia lepšia ako ste predpokladali?

Situácia sa v súčasnosti opäť zhoršila, ale to nesúvisí priamo s pandémiou. Objavili sa totiž nové hrozby. Keď prišla pandémia a zákonný odklad splátok, v SZRB sme spustili program Podnikateľ 2020 a neskôr tu bol aj program zaručených úverov cez Slovak Investment Holding (SIH).

Situáciu sme zvládli relatívne dobre, odklady splátok pomohli. Ročne sa podiel zlyhaných úverov pohybuje v priemere na úrovni dvoch až troch percent, čo je relatívne málo. V rámci úverov, ktorých sa týkal zákonný odklad splátok, boli poskytnuté cez program Podnikateľ 2020 alebo programy SIH, je podiel zlyhaných úverov zhruba dvojnásobný, no zatiaľ nie viac.

Čo ďalšie spomenuté programy?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa