Pretrvávajúci nárast cien a klesajúca ponuka klasických nehnuteľností. Aj to sú dôvody, pre ktoré môžu lokálni investori zvažovať kúpu nevyužívaných štátnych pozemkov a objektov na nich.

Tie sa do komerčného predaja dostávajú z rôznych dôvodov. V prípade Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) je to optimalizácia portfólia nehnuteľností, vďaka ktorej záujemcom ponúkajú areály a pozemky napríklad v Žiline, Dobšinej alebo vo Zvolene.

Slovenská pošta zase uviedla, že sa chce zbaviť aspoň časti nákladov, ktoré putujú na údržbu nevyužitých objektov. „Poštový trh sa v ostatných rokoch radikálne mení, a preto budovy, ktoré pošta pre svoj výkon už nepotrebuje, odpredáva ako prebytočný majetok,“ spresnila Jana Lukáčová, vedúca odboru komunikácie a marketingu Slovenskej pošty.

Koľko stoja nehnuteľnosti Slovenskej pošty?

Nové Zámky – Dom so záhradou - 268 811,48 eur

Banská Belá - budova obchodu a služieb spolu s garážou - 199 204,23 eur

Kráľová Lehota – budova pošty -  61 320,11 eur

Radzovce – budova pošty - 91 292,73 eur

Dobšiná - objekt pôvodne meštianskeho domu s vnútorným dvorom - 114 465,81 eur

Do predaja sa tak dostali objekty v Nových Zámkoch, Dobšinej či Banskej Belej. Na rozdiel od priebežnej ponuky SPP je však možnosť kúpy v tomto prípade časovo obmedzená. Záujemcovia môžu písomné ponuky predložiť len do 14. apríla 2022.

Znižovať náklady sa rozhodli aj Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), a to formou elektronickej aukcie, prostredníctvom ktorej chcú predať svoje polikliniky vo Zvolene, v Košiciach, Žiline a Bratislave. Aj ŽSR však možnosť zasielania ponúk časovo obmedzili na koniec marca, respektíve začiatok apríla tohto roka.

Neexistuje jednotný kľúč

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa