Finanční analytici po celom svete ostali zmätení. Nerozumeli, prečo sa priemerná mediálna spoločnosť ViacomCBS stala najrýchlejšie rastúcou firmou na amerických burzách. Od začiatku roka až do 22. marca vzrástla jej hodnota o 174 percent.

Ku koncu marca sa ukázalo, že za jej rastom stál hlavne jediný investor – rodinná kancelária Archegos. Jej riaditeľ Bill Hwang potajme a na páku nakupoval veľké objemy akcií ViacomCBS, ktoré unikli zraku  investorov aj regulátorov. Následky jeho konania ukázali, aké riziko sa na trhoch hromadí.   

Banky sa nechali ťahať za nos

Spôsob, akým sa B. Hwang dokázal zaradiť medzi najväčších investorov sveta, bol novátorský. Najprv založil rodinnú kanceláriu, ktorá typicky nemá žiadnu transparentnosť. Rodina si spravuje svoje vlastné peniaze a nemusí tak zverejňovať finančné výkazy regulátorom.

Rodinné kancelárie
Rodinné kancelárie spravujú rodinné bohatstvo, a tak nie sú povinné zverejňovať údaje o svojom hospodárení. Avšak objem zdrojov pod ich správou je fascinujúci. Podľa Instead v roku 2019 existovalo 7-tisíc rodinných kancelárií, ktoré spravovali majetok v objeme takmer šesť miliárd dolárov. V porovnaní, hedžové fondy majú pod správou majetok v objeme 3,6 miliardy dolárov.

Hwangova rodinná kancelária Archegos si vytvorila vzťah na báze prime brokerage s najväčšími svetovými bankami. Tie jej na základe finančnej zábezpeky poskytli prostriedky na špekulatívny nákup akcií na páku v objemoch desiatok miliárd dolárov.

Archegos však nenakupoval akcie, ale ich deriváty. Žiadne akcie nevlastnil; vlastnili ich banky z Wall Street, keďže dohodu o prime brokerage Archegos uzavrel minimálne s ôsmimi veľkými bankami súčasne. Keďže investor nevlastnil žiadne akcie, nemusel ani úradom reportovať veľkosti svojich podielov. Všetci tápali v tme, aké portfólio vlastne buduje.

B. Hwang si nakoniec vytvoril portfólio v aspoň deviatich spoločnostiach, kde mal zásadnú držbu akcií. Pomocou páky svoju pozíciu zväčšil až 10-násobne, keď jeho portfólio dosiahlo hodnotu až 100 miliárd dolárov. Jeho rast však prevýšil schopnosti investora.  

Prime brokerage
Prime brokerage je súbor služieb, ktoré poskytujú investičné banky veľkým finančným inštitúciám. Tie zahŕňajú poskytovanie úverov, vyrovnávanie obchodov či požičiavanie cenných papierov.

Najväčší margin call v histórii

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa