Podľa portálu Platy.sk 5,22 percenta sledovaných spoločností hradí svojim zamestnancom zdravotné pripoistenie, 5,13 percenta prepláca vybrané športové aktivity a 6,01 percenta poskytuje príspevok, prípadne kompletné preplatenie regeneračných a relaxačných aktivít, akými sú napríklad wellness či masáže.

Kompenzácia za celodenné sedenie

Firmy riešia zdravie zamestnancov aj pasívnou formou – zabezpečením ergonomického pracovného prostredia,ako sú napríklad kvalitné stoličky či nastaviteľné pracovné stoly, pitného režimu či rôznych prednášok ozrejmujúcich zdravý životný štýl, pohyb a zdravé pôsobenie na pracovisku.

Čoraz častejšie sa vo firmách vytvárajú aj oddychové zóny, ktoré sú vyhradené pre zamestnancov počas pracovného času na pauzu, menší „reset“ a načerpanie nových síl.

Z aktívnych foriem sú najbežnejšie skupinové cvičenia jogy alebo strečing v kanceláriách, organizujú sa aj spoločné bežecké tréningy, prípadne zamestnávateľ poskytuje bezplatné členstvo v jednom z fitnescentier, hovorí pre TREND.sk Eva Sulovcová z portálu Kariera.sk.

„Obľúbené sú aj z toho dôvodu, že reflektujú na záujmy zamestnancov, ktorí tak môžu nielen ušetriť pri návšteve športových zariadení, hudobných podujatí alebo iných relaxačných aktivít, ale sú podporovaní v aktivitách, ktoré sú v súlade s ich vnútornými potrebami,“ vysvetľuje psychológ Ľuboš Ďurdiak z personálno-poradenskej agentúry Psychotrend.

Predovšetkým ľudia so sedavým zamestnaním si chcú kompenzovať dlhé hodiny sedenia, preto vo voľnom čase behajú, navštevujú posilňovňu, cvičia jogu, pilates a skúšajú nové typy cvičení.

„Mnohých k tomu donútili objavujúce sa zdravotné problémy. Je teda pre nich veľkou výhodou, ak ich v zdravom životnom štýle zamestnávateľ podporuje bezplatnými členstvami vo fitnescentrách, pobytmi v kúpeľoch či masážami priamo vo firme,“ dodáva E. Sulovcová

Firemné zdravotné stredisko

Poskytovanie zdravotných benefitov vedie zväčša k predchádzaniu stresu na pracovisku a väčšej pohode zamestnancov, dopĺňa Nikola Richterová z portálu Profesia.sk. „Niektoré firmy sa tak snažia 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa