Pandémia koronavírusu spôsobila nemalé výpadky v príjmoch zamestnancov, ale aj v ziskoch firiem. Kvôli zatvoreným školám zostala veľká časť pracujúcich doma s deťmi, pričom poberajú pandemické ošetrovné. Iní zasa poberali karanténne péenky. Tieto dávky však pokryjú len niečo cez polovicu klasickej mesačnej mzdy. 

Žiačky základnej školy kráčajú počas prvého dňa otvorenia školy v rámci postupného uvoľňovania prísnych opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu.
Neprehliadnite

Pandemická OČR platí aj od júna. Rodičia riešia, ako to bude fungovať cez letné prázdniny

Od začiatku krízy do zhruba polovice mája Sociálna poisťovňa vyplatila viac ako 580-tisíc dávok v podobe pandemického ošetrovného a karanténnej péenky. Zamestnanci dočasne zatvorených firiem zasa dostávali náhradu časti mzdy vo výške 80 percent hrubého zárobku, najviac však 1 100 eur na zamestnanca. Štát sčasti sanoval aj pandemický pokles tržieb a úplnú stratu príjmu.

Inštitút sociálnej politiky z dostupných štatistík ku koncu mája odhaduje, že štát od začiatku pandémie sanoval zhruba 423-tisíc pracovných miest. Analýza však dokopy počíta zamestnancov aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Napriek tomu v apríli narástla miera nezamestnanosti a do evidencie úradov práce pribudlo 37 763 ľudí bez práce.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa