Trinásty/štrnásty plat, ako aj koncoročné odmeny sú žiadané zamestnanecké benefity, ktorých vyplácanie závisí od láskavosti vedenia. Zatiaľ čo trinásty plat je nárokovateľná zložka mzdy, ktorá sa vopred dohaduje v pracovnej či kolektívnej zmluve a ktorú sa firma zaväzuje vyplatiť, koncoročné odmeny predstavujú pre firmu čisto dobrovoľný akt finančnej štedrosti.

K peknej mzde pekná odmena

Na koncoročné odmeny v súčasnosti vplývajú nedostatok ľudí a tlak na rast platov. Podľa odhadu personálno-poradenskej spoločnosti McRoy by ich mala dostať približne tretina zamestnancov, hovorí podpredseda predstavenstva McRoy Group Luboš Sirota.

Väčšina spoločností odvíja výšku bonusov od priemerného mesačného zárobku zamestnanca. Platy v roku 2017 rástli približne štvorpercentným tempom, vyššie by tak mali byť aj odmeny. V priemere by sa ich výška mala pohybovať na úrovni 900 eur.

„Na prvý pohľad ide o vysokú sumu. Je však daná tým, že odmeny na konci roka dostávajú skôr lepšie platení ľudia. Buď ide o zamestnancov, ktorí pracujú v odvetviach s nadštandardnými mzdami, alebo o ľudí z manažmentu. Najčastejšie dostanú ku koncu roka k svojmu platu 30 až 80 percent navyše,“ dodáva L. Sirota.

Len pre vyvolených

Výšku koncoročnej odmeny na tento rok portál Platy.sk vyčíslil trocha odlišne – v priemere ide o 683 eur.

Údaje z portálu tiež naznačujú, že koncoročné odmeny sú rovnako ako trináste či štrnáste platy stále len pre „vyvolených“ a väčšina zamestnancov na Slovensku môže o takejto finančnej prémii zatiaľ len snívať. Koncoročné odmeny dostane približne 27 percent pracovníkov, nárok na trinásty plat má ešte menej ľudí (17 percent).

Najčastejšie udeľujú koncoročné odmeny spoločnosti a inštitúcie zo štátnej sféry, pričom sa ich priemerná výška pohybuje na úrovni okolo 373 eur. V podobnej miere poskytujú tieto benefity aj súkromné zahraničné firmy pôsobiace na Slovensku, ktoré sú však štedrejšie a zamestnancom poskytujú nadštandard v sume okolo 860 eur. Najlepšie odmeňovaní sú predovšetkým zamestnanci pracujúci vo veľkých spoločnostiach.

Finančníctvo, poisťovníctvo, IT, stavebníctvo či priemyselná výroba patria k odvetviam s najvyššími priemernými koncoročnými odmenami. Napríklad ľudia z oblasti finančných a poisťovacích služieb si v hrubom prilepšia v priemere o 1 106 eur. V niektorých prípadoch odmena dokonca prevyšuje ich priemerný základný plat.

Najmenej časté sú odmeny podľa skúseností McRoy v agrosektore a v stravovacích službách. Z pohľadu regiónov sa nadpriemerné bonusy týkajú najmä zamestnancov na západe Slovenska, v Košiciach a na priemyselne silnom Považí. Najslabšie sú z tohto pohľadu južné okresy Banskobystrického a východné okresy Prešovského kraja.