Zahraničný výrobca kancelárskych zariadení si nechal vypracovať prieskum, aby zistil, ktoré konkrétne zvuky vyrušujú zamestnancov najviac. Na vzorke vyše 5-tisíc ľudí, ktorí minimálne tri dni pracujú v korporátnych priestoroch, sa potvrdila skutočnosť, že najotravnejšie zvuky v práci vydávajú samotní ľudia.

Podľa prieskumu 76 percent respondentov tvrdí, že miernu, vysokú alebo veľmi vysokú mieru rozptýlenia v práci im spôsobuje predovšetkým kolega, ktorý hlasne rozpráva do telefónu. Druhú priečku najotravnejšieho zvuku v kancelárii zasa podľa 65 percent respondentov spôsobuje spolupracovník, ktorý všeobecne hlučne rozpráva naprieč celou kanceláriou, poukazuje portál Quartz.

Viacerí opýtaní sa posťažovali aj na iné faktory – zatiaľ čo napríklad 46 percent ľudí nie je nadšených, keď si kolega zoberie do práce svoje domáce zvieratko, o čosi viac respondentov (53 percent) nedokáže efektívne pracovať, keď sa spolupracovníci rozhodnú priniesť si do práce svoje deti.

Takmer všetci

Negatívne vplyvy otvorených kancelárií potvrdzujú, ale aj vyvracajú mnohé štúdie a prieskumy. Viaceré naznačujú, že open space priestorová architektúra, ktorá pôvodne vznikla s cieľom bližšej kooperácie jednotlivých zamestnancov, naopak vedie k zníženej spolupráci a horšej produktivite.

Ak má v takýchto priestoroch existovať zamestnanec, od ktorého sa očakáva kreatívna činnosť, jeho pracovné výsledky sú ešte horšie. Štúdia spoločnosti WeTransfer zistila, že 65 percent „kreatívnych“ zamestnancov považuje ticho za najdôležitejší prvok ich pracovného procesu, a teda ide o omnoho významnejší faktor ako napríklad uprataný priestor, káva či slnečný svit z okna.

Štúdia Harvard Business School z roku 2018 tvrdí, že zamestnanci strávia

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa