Mobilné platby sú dôležitou súčasťou keňského bankového systému. Vláda v snahe napojiť sa na túto sieť umožní používateľom mobilných telefónov obchodovať so štátnymi cennými papiermi cez telefón bez toho, aby museli mať bankový účet.

Jeden dlhopis je možné kúpiť za 3000 keňských šilingov (27 eur), uviedla centrálna banka. Dlhopis bude úročený asi desiatimi percentami a jeho vlastník dostane nezdaniteľný úrok každých šesť mesiacov.

Minister financií Henry Rotich uviedol, že vláda spočiatku poskytne obmedzenú ponuku dlhopisov v objeme 150 miliónov keňských šilingov (1,35 milióna eur), aby nové dlhopisy otestovala. Väčšiu ponuku plánuje v júni.

Keňa si v posledných štyroch rokoch masívne požičiavala na financovanie ambiciózneho stavebného programu, vrátane výstavby diaľnic a železníc.

Finančný analytik Aly Khan Satchu sa domnieva, že nápad s predajom dlhopisov cez telefón bude pre vládu zdrojom potenciálne lacných peňazí. Guvernér centrálnej banky Patrick Njoroge následne očakáva, že nákup dlhopisov výrazne zlepší kultúru sporenia obyvateľov krajiny.

Hlavným poskytovateľom mobilných transakcií v Keni je spoločnosť M-Pesa, čo svahilsky znamená peniaze. Podnik má okolo 20 miliónov používateľov. V krajine je stokrát viac kioskov firmy M-Pesa než bankomatov.