Na investičnom radare nájdeme niektoré akcie, ktoré investorov dokážu ochrániť proti inflácii a do veľkej miery obmedzia riziko prepadu majetku.

Bežní investori tieto akcie vyhľadávajú najmä v čase nepriaznivého makroekonomického vývoja v nádeji, že hurikán na burze ustoja. Bohužiaľ, mnohí sa spamätajú neskoro a zamýšľajú sa nad hodnotovým investovaním až vtedy, keď im trhová panika ukradne veľkú časť investovaných peňazí. Hodnotové akcie sú práve tie akcie, ktoré by mal mať triezvy investor dlhodobo v portfóliu a nenaplašiť sa pri ich prvom prudšom prepade na trhu.

Warren Buffett na konci 80. rokov nakúpil akcie Coca-Coly za miliardu dolárov. Buffettov Berkshire Hathaway drží tieto akcie doteraz a mnohokrát ich aj prikupoval. Akcie Coca-Coly sú jedným jeho z najobľúbenejších titulov, investičný guru vlastní v Coca-Cole 10-percentný podiel.

Akcie zo sektora spotrebiteľského priemyslu predstavujú 11,64 percenta z celého akciového portfólia Berkshire Hathaway. Zhruba 60 percent z toho sú iba akcie Coca-Coly, čo aktuálne predstavuje Buffettovu investíciu za viac ako 24 miliárd dolárov.

Coca-Cola je najstaršou akciovou pozíciou W. Buffetta. Poskytuje mu tiež jedny z najlepších výnosov, pričom jej akcie vzrástli o viac ako dvetisíc percent (vrátane dividend) odkedy ich pred 33 rokmi začala investičná legenda z Omahy nakupovať.

W. Buffett obhajoval svoj prvotný nákup akcií Coca-Coly vo výročnom liste Berkshire akcionárom z roku 1988 vetami, ktoré sa medzičasom stali legendárne.

„V roku 1988 sme uskutočnili veľké nákupy akcií Coca-Coly. Očakávame, že tieto cenné papiere budeme držať po dlhú dobu. V skutočnosti, keď vlastníme časti vynikajúcich podnikov s vynikajúcim manažmentom, naše obľúbené obdobie držby je navždy“ povedal W. Buffett.

Dnešní „moderní“ investori, ktorí sa chcú orientovať v nasledujúcom turbulentnom období, by sa mali dozvedieť, prečo investičná legenda zavetrila práve takúto investičnú príležitosť.

Dividendový kráľ

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa