Väčšina tlaku na trhu ešte nevyfučala, ale mnoho investorov si rýchlo nasadilo ružové okuliare a začali vo veľkom stávkovať na rast akciového trhu. Pritom pri pozornejšom načúvaní trhovým signálom sa v súčasnosti zdá, že tlak a potenciálna panika v podobe prudkej volatility nás budú ešte nejaký čas sprevádzať. Inflácia je stále ďaleko od svojho cieľa, a táto skutočnosť ponecháva Fed v pozícii, v ktorej je rozhodnutý, že v tomto roku nedôjde k zníženiu úrokových sadzieb.

Nastala situácia, keď náklady pre firmy sú príliš vysoké a spoločnosti museli začať hľadať spôsoby, ako tieto náklady znížiť. Keďže sa už neočakával taký vysoký rast, firmy sa uchyľujú k prepúšťaniu nadbytočných zamestnancov. Ako TREND písal v tomto článku, prepúšťanie je aktuálne veľkou témou u technologických gigantov. V Alphabete sa po oznámení stenčovania pracovnej sily začali zamestnanci búriť.

V posledných rokoch sa práve okolo technologických spoločností nafukovala priveľká valuačná bublina, ktorá vyhnala ocenenie týchto spoločností do absurdných výšok. Súčasná situácia plná neistoty a s vyhliadkou na recesiu vyvoláva zrazu u investorov obavy. Investori oceňovali tieto spoločnosti na základe veľmi pozitívnych vyhliadok do budúcnosti. Padajúce domino zlých správ všetko zmenilo a investori prehodnotili svoj pohľad na ocenenie týchto spoločností.

Praskanie bublín neskončilo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa