Zákon uvádza, že žena má právo na primerané zníženie maximálneho veku potrebného na vznik nároku na dôchodok podľa počtu vychovaných detí. Podrobnosti upravuje novela zákona o sociálnom poistení. Parlament ju v utorok schválil v prvom čítaní.

Ľudmila Grauzelová, vedúca oddelenia metodiky dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne zdôraznila, že ak je splnená podmienka výchovy dieťaťa znižuje sa dôchodkový strop, ale neznižuje sa dôchodkový vek. Dôchodkový vek sa zvyšuje až do dosiahnutia dôchodkového stropu.

Dôchodkový strop poistenca (muža aj ženy) je 64 rokov. Ak je splnená podmienka výchovy jedného dieťaťa, strop je 63 rokov a šesť mesiacov. Pri dvoch deťoch je to 63 rokov a ak má poistenec tri a viac detí je to 62 rokov a šesť mesiacov.

To isté obdobie výchovy toho istého dieťaťa možno zohľadniť len raz a len jednému poistencovi. Na zníženie dôchodkového stropu má prednostný nárok žena. Strop sa znižuje mužovi v prípade ak žena zomrela, alebo sa rodičia rozviedli a dieťa bolo zverené do starostlivosti otca. Obidvom rodičom sa obdobie výchovy započítava v rovnakom rozsahu, pričom sa nezisťuje sa „reálne“ obdobie osobnej starostlivosti. Toto platí, aj ak bolo dieťa zverené do striedavej starostlivosti obidvoch rodičov.

Poslankyňa Soňa Gaborčáková (OĽaNO) v parlamente pripomenula, že rozdiel v odchode do dôchodku medzi mužmi a ženami už raz na Slovensku bol. Zrušil sa a zavedením dôchodkových stropov sa teraz opäť zaviedol.

Návrh novely nehovorí nič o tom, že by sa mala starostlivosť nejako dokazovať. Nezohľadňuje sa ani 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa