Keď si urobíte porovnanie úverov na bývanie, hypokalkulačka zoradí ich výhodnosť podľa ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN). Tá najpresnejšie vyjadruje výhodnosť hypotéky, nakoľko zohľadňuje všetky náklady spojené s jej poskytnutím a čerpaním.

Poplatok za poskytnutie úveru

V prípade, že si banka účtuje poplatok za poskytnutie hypotéky ako percento z celkového úveru, za poskytnutie zaplatíte aj niekoľko stoviek eur. Vysoký poplatok nemusí kompenzovať ani nízka úroková sadzba.

Povinné využívanie ostatných služieb banky

Niektoré banky si podmienia poskytnutie hypotéky poistením úveru, prípadne otvorením osobného účtu v banke. Povinné poistenie úveru hypokalkulačka zohľadní pri výpočte RPMN. Buďte pozorní voči bankám, ktoré vyžadujú založenie osobného účtu, nakoľko poplatok za jeho vedenie sa môže každoročne zvyšovať.

Krátka doba fixácie

Čím výhodnejší úrok, tým kratšia doba fixácie. Banky lákajú klientov na úroky 0,4 %, 0,5 %, alebo 0,8 %, avšak s fixáciou maximálne na 2 až 3 roky. Odborníci upozorňujú žiadateľov o úvery, aby si výhodnú nízku úrokovú sadzbu zafixovali na čo najdlhšie obdobie.

V úveroch na bývanie sa najrýchlejšie zorientujete, keď využijete hypotekárnu kalkulačku. Odporúčame vám využiť nezávislú kalkulačku, ktorá objektívne porovná hypotéky všetkých bánk, nie kalkulačku, ktorú nájdete na webstránke banky.