Hoci sa ekonomika na Slovensku pomaly otvára, kancelárie stále nie sú naplnené ľuďmi. Zdá sa, že to tak ostane ešte niekoľko mesiacov, lebo firmy sú opatrné s návratom všetkých zamestnancov do práce. Navyše, za posledné dva roky narástla neobsadenosť kancelárii zo siedmich na takmer 14 percent. Na druhej strane, bytov je na trhu stále nedostatok.

Počas koronakrízy rástol dynamický aj sektor logistiky naviazaný na online nakupovanie. Práve priemyselné nehnuteľnosti hrajú dôležitú úlohu v stratégiách tých najväčších svetových investičných fondov. Zároveň sú žiadaným aktívom aj menších investorov. Potvrdzujú to niektoré investičné spoločnosti na Slovensku, ale aj developeri.

WA 17 New York - Burzový maklér Thomas Ferrigno prichádza do práce na newyorskú burzu v pondelok 9. novembra 2020.  Kľúčové indexy na Wall Street otvorili pondelkové obchodovanie rastom na nové maximá, keď trhy výrazne podporila informácia o vysokej účinnosti potenciálnej vakcíny na ochorenie COVID-19 vyvíjanej americkou firmou Pfizer a nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech. To posilnilo očakávania, že ekonomika by sa mohla rýchlejšie zotaviť z krízy spôsobenej pandémiou nového korona
Neprehliadnite

Pasívne investovanie cez ETF sa doťahuje na podielové fondy. Slovensko výrazne zaostáva

Logistika a obchody sú na koni

Z korona krízy vyťažili najmä logistické nehnuteľnosti. Ich hodnota rástla naprieč Európou vrátane Slovenska. Podľa údajov spoločnosti Colliers nárast podielu investícii v tomto segmente sa v strednej a východnej Európe (CEE región) za posledný rok zdvojnásobil zo 16 na 32 percent.

Výrazný rast zaznamenal aj rezidenčný trh, kde celkový podiel investícií poskočil na 13 percent oproti minuloročnému jednému percentu. Naopak, sektory ako hotely, nákupné centrá a kancelárie zaznamenali pokles hodnoty, čo sa prejavilo aj v poklese investícií do týchto segmentov. Napríklad podiel investícií v segmente hotelov klesol z ôsmich percent z celkového investovaného kapitálu v CEEv roku 2019 na štyri percenta ku koncu vlaňajška. Kancelárie spadli z 50 na 41 percent.

„Podobne ako v celom CEE regióne, horúcimi a žiadanými segmentmi sa na Slovensku v súčasnosti stávajú logistické a rezidenčné nehnuteľnosti. Špeciálnu skupinu tvoria aj retailové parky. Práve sem smerujú finančné zdroje, ktoré investori presúvajú z oblasti kancelárií a hotelov,“ hovorí Peter Bečár, odborník na na realitný trh z investičnej platformy Crowdberry.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa