Napriek všetkému atramentu, ktorý sa prepísal do katastrofických scenárov pre akciový trh, ten sa v roku 2022 zapíše do histórie ako menej výrazný vo výpočte zlých rokov. Mnoho mín vybuchlo, viaceré z nich však investor mohol očakávať. Divoká akciová jazda z predošlých rokov, ktorá nestála na pevných fundamentoch, nemohla dopadnúť inak ako vytriezvením.

Keď príde medveď

Jedna z definícií medvedieho trhu hovorí, že trhy sú v tomto teritóriu, keď akcie v priemere klesnú aspoň o 20 percent oproti svojmu maximu.

Iná definícia medvedieho trhu hovorí, že investori sa viac vyhýbajú riziku, ako ho vyhľadávajú. Tento druh medvedieho trhu môže trvať mesiace alebo roky, pretože investori sa vyhýbajú špekuláciám v prospech stabilnejších finančných investícií.

Podľa analýzy spoločnosti First Trust Advisors sa v období od apríla 1947 do apríla 2022 vyskytlo 14 medvedích trhov s dĺžkou trvania od jedného mesiaca do 1,7 roka a závažnosťou poklesu indexu S&P 500 od 20-tich percent až po 57-percentný pokles (od roku 1928 sa vyskytlo 25 takýchto udalostí).

Budúca predpoveď podľa burzového almanachu by mohla vliať investorom dávku optimizmu. Technologický index Nasdaq, ktorý tento rok stratil tretinu svojej hodnoty, za jeho históriu klesal dva roky po sebe len trikrát.

Tohtoročný 25-percentný pokles indexu S&P 500 radí k nižším hodnotám medvedích trhov, ale cesta k nemu bola pomerne členitá a bola spôsobená viacerými obavami investorov, rizík a následných riešení centrálnych bánk. Priemerná dĺžka trvania poklesu 2,3 dňa je najhoršia od roku 1977.

Markets Continue Steep Dive On Fears Of Coronavirus Effect On Economy
Neprehliadnite

Masívna rezignácia. Technologické akcie sa prepadli o tretinu a šesť biliónov je v „lufte“

„Čoraz menej ľudí je ochotných ísť von a „vystrčiť krk“, aby sa pokúsili nakupovať pri týchto poklesoch," povedal Shawn Cruz, hlavný obchodný stratég spoločnosti TD Ameritrade. „Keď začnú vidieť, že korekcie na trhu sú dlhšie, výraznejšie a častejšie a rely sú tlmené, bude to len slúžiť na ďalšie zvýšenie averzie voči riziku na trhu."

Každý, kto dúfal, že odraz od októbrových miním bude pokračovať v decembri, sa spálil. Mesačná strata indexu S&P 500 dosiahla takmer šesť percent.

Nefunguje žiadna stratégia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa