Zdá sa, že slovenskí investori zatiaľ pri investovaní do podielových a dôchodkových fondov nespanikárili.  Po dobrom začiatku roka v domácich podielových fondoch, nastal  síce v marci výber financií z fondov v objeme 120 miliónov eur.

V prepočte k veľkosti sektora to však bolo iba 1,6  percenta celkovej čistej hodnoty aktív vo fondoch. Navyše, tieto výbery trvali len krátkodobo a už počas apríla sa dopyt u väčšiny fondov preklopil do kladných čísiel.

„Investori sa pridŕžali svojich pôvodných investičných horizontov a nepodľahli panike šíriacej sa z finančných trhov,“ hodnotia situáciu v kolektívnom investovaní analytici NBS v najnovšej Správe o finančnej stabilite.

Odliv investícií z fondov bol pod  vplyvom výrazných výkyvov  na finančných trhoch najmä v druhej polovici marca spôsobený začínajúcou pandémiu koronavírusu vo svete. V apríli a máji sa však už akciové trhy zotavili z marcového šoku a začali rásť aj vďaka masívnemu prílevu lacných peňazí od centrálnych bánk.

„Finančné trhy zvládli úvodný šok z koronakrízy veľmi dobre a slovenské kolektívne investovanie tiež. Po marcovom prepade čistých predajov sa už v  apríli vrátili do kladných čísel,“ hodnotí situáciu Ivan Znášik, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností.

Neprehliadnite

Slovákov lákajú výpredajové ceny. Akciové fondy rastú, iné podielové fondy klesajú

Dve riziká na obzore

Ekonomika ešte nie je zďaleka po koronakríze naštartovaná. Preto je tu stále hrozba, že zvyšujúca sa nezamestnanosť môže spôsobiť klesajúci dopyt po investičných produktoch aj v podielových fondoch.  Prípadný návrat nervozity na finančné trhy v podobe druhej vlny nákazy, by mohol správanie investorov vo výraznej miere zmeniť.

NBS vidí dve riziká pre investorov. Nestabilita v ekonomike môže priniesť ďalšie vlny otrasov na finančných trhoch. Napríklad ak by sa vrátila druhá vlna pandémie z koronavírusu. Vtedy by mohli investori spanikáriť viac ako v marci a vyťahovať peniaze z podielových aj dôchodkových fondov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa