Viacerí veľkí investori sa postupne zbavujú čínskych akcií, na ktorých zarobili obrovské peniaze. Čínu z investičného hľadiska čoraz viac považujú za rizikové teritórium. Ak by to bola štandardná situácia, mohlo by sa zdať, že sa chystajú len vybrať utŕžené zisky. V tomto prípade je to pravdepodobne spôsobené viacerými negatívnymi faktormi, ktoré v súčasnosti ovplyvňujú čínsku ekonomiku a jej výhľad do budúcnosti.

Kto predáva čínske akcie

Investičné esá na čele s Warrenom Buffettom, ktorí na týchto akciách zarobili miliardy, sťahujú peniaze z čínskeho burzového kasína, čo podčiarkuje rastúce obavy o vyhliadky najväčších tamojších spoločností. Prezident Si Ťin-pching sprísňuje kontrolu vlády nad súkromným sektorom a hospodárstvo sa potáca pod pretrvávajúcimi tajnými blokádami.

Spoločnosť Naspers, ktorá investuje v Číne prostredníctvom svojej holandskej jednotky Prosus, najnovšie uviedla, že pokračuje v pláne znížiť svoj podiel v spoločnosti Tencent a lepšie využiť 7,6-miliardový podiel, ktorého prípadný predaj pomôže financovať spätný odkup akcií.

Ďalším gigantom je japonská spoločnosť SoftBank, ktorá oznámila, že sa zbaví obrovského podielu v spoločnosti Alibaba, priekopníkovi elektronického obchodu, ktorý je dlhodobo najhodnotnejšou čínskou spoločnosťou.

Generálny riaditeľ SoftBank Masayoshi Son, ktorý v roku 2000 investoval do Alibaby až 20 miliónov dolárov oznámil, že SoftBank ešte donedávna vlastnila približne 24 percent čínskeho elektronického obchodu. Aktuálne znižuje svoj podiel v Alibabe na približne 15 percent, pretože sa domnieva, že tamojšia štátna politika neumožní firme pokračovať v silnom raste posledných rokov.

Spoločnosť Berkshire Hathaway Warrena Buffetta je ďalším investičným kolosom, ktorý postupne ukončuje svoje investície. Vystupuje z čínskych elektrických vozidiel BYD, kam v roku 2008 investovala 232 miliónov dolárov. V júni tohto roku bol podiel Berkshire Hathaway v čínskom výrobcovi elektrických vozidiel ocenený na takmer 10 miliárd dolárov. W. Buffett predal približne 8

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa