Keď šéf Tesly Elon Musk niečo napíše na svojom účte na Twitteri, každý investor spozornie, ako keď Igor Matovič začne písať na Facebooku. Tentoraz na Muskov tweet doplatili kryptomeny a najviac bitcoin.

Zakladateľ automobilky Tesla, ktorá vyrába elektrické vozidlá v strede týždňa napísal, že jeho firma prestane prijímať bitcoiny, a to pre vysokú spotrebu elektriny pri ich ťažbe, čo má negatívne environmentálne následky. Je zaujímavé, že táto informácia o energetickej náročnosti bitcoinu je už dávno známa, ale keď ju zopakuje vplyvný investor ako E. Musk, trhmi to pohne.

Tesla
Neprehliadnite

Výpredaj na Wall Street pokračuje, Tesla stratila tri percentá

Bitcoin sa prepadol, lebo nie je zelený

Cena bitcoinu sa okamžite zosunula o 15 percent hlboko pod 50-tisíc dolárov až na 45 700 dolárov. Neskôr táto najväčšia a najznámejšia kryptomena zmazala časť strát a vystúpila opäť tesne nad 50-tisícovú hranicu. Pre investorov do kryptomien sa opäť potvrdilo, aké volatilné a nestabilné sú tieto aktíva.

Na druhej strane E.Musk povedal, že jeho firma bude prijímať iné kryptomeny, ktoré nie sú tak energeticky náročné na ťažbu ako bitcoin. Vyzdvihol napríklad dogecoin. Aby úplne nepotopil bitcoin, ktorý má Tesla nakúpený, dodal, že automobilka ho nebude teraz vo veľkom predávať. Ostatné kryptomeny tiež zareagovali na padajúci bitcoin a ceny etheru a dogecoin sa tiež prepadli.

Niektorí analytici očakávajú, že Muskov príklad by mohli nasledovať aj iné firmy. Iní špekulujú, že za jeho vyhlásením môže byť aj politický tlak z Bieleho domu, kde americký prezident Joe Biden kladie väčší dôraz na ekológiu.

Inflácia v USA odhalila nedostatky digitálneho zlata

Dôležité je tiež spomenúť, že bitcoin je stále prezentovaný ako ochranca investorov pred inflačným znehodnotením peňazí. Je nálepkovaný ako digitálne zlato. Lenže jeho prepad o šesť percent po vyhlásení vyšších dát inflácie túto jeho „hedžovú“ funkciu popiera. Inflácia v USA totiž vystúpila v apríli na 4,2 percenta, čo je najvyššia hodnota od roku 2008.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa