Inflácia v eurozóne zatlačila centrálnych bankárov ďalej do kúta. V máji vzrástla na nové historické maximá 8,1 percenta. Čo je horšie, výrazne prekonala očakávania ekonómov. Tí predpokladali, že jej tempo vzrastie z úrovne 7,4 percenta v apríli na 7,6 percenta v máji. V skutočnosti sa zvýšilo nie o 0,2, ale o 0,7 percentuálneho bodu.

Rast cien tak dokáže aj po roku prekvapiť. A samozrejme, stále smerom dohora. Zastaviť ho nebude jednoduché.

Vrchol inflácie stále vzdialený

Po nových európskych sankciách vzrástla cena ropy k 124 dolárom a ceny potravín takisto pokračovali v ďalšom raste, čo znamená, že inflácia má svoj vrchol v Európe ešte len pred sebou.

Ten momentálne podporuje aj jadrová inflácia, ktorá tiež zaznamenala najvyššie úrovne od vzniku eurozóny, a to 3,8 percenta. Začínajú tak rásť aj ostatné ceny, nielen tie súvisiace s energiami a palivami. Napríklad, mnohé maloobchodné reťazce musia svoje vyššie náklady premietať do vyšších cien.

Inflačný výhľad ECB sa neustále vzďaľuje realite. Centrálna banka očakáva, že v tomto roku priemerná inflácia dosiahne hodnotu 5,1 percenta, čo sa zdá čoraz nerealistickejšie. ECB bude musieť už čoskoro konať.

Zvýšenie úrokovej sadzby v júli je isté, a dokonca si ECB ponechá otvorené vrátka aj na zvýšenie sadzieb o 0,5 percenta. Trhy očakávajú, že do konca roka ECB zvýši sadzby až o 125 bázických bodov a základná úroková sadzba tak dosiahne úroveň 0,75 percenta. Hypotekárne sadzby budú ďalej rásť.

Vyššie úrokové sadzby, menej kvantitatívneho uvoľňovania a spomalenie ekonomického rastu prispejú k tomu, že inflácia v eurozóne možno už o pár mesiacov dosiahne svoj vrchol. ECB sa bude tešiť, že môže opäť začať podporovať ekonomiku, ktorá bude vtedy koketovať s recesiou. A to môže byť veľký problém.

Inflácia chodí vo vlnách

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa