Miera inflácie sa v novembri dostala v medziročnom porovnaní na 15,1 percenta, zdražovanie v súčasnosti ťahajú najmä potraviny. Za dvanásť mesiacov sa zvýšila o 10,3 percentuálneho bodu a na potraviny pripadá polovica tejto zmeny. „Potraviny rastú rýchlejšie ako ostatné základné zložky inflácie. Zdrojom ich historicky najvyššej dynamiky sú extrémne vysoké ceny energií, agrokomodít na európskom trhu a rast výrobných cien pre domáci trh,“ informuje Národná banka Slovenska (NBS).

Kľúčové sú potraviny

Rast cien potravín je katastrofálnou správou najmä pre nízkopríjmové domácnosti. Štvrtina slovenských domácností s najnižším príjmom míňa na potraviny takmer 40 percent príjmu. To je v podstate dvakrát viac ako výdavky domácností, ktoré z pohľadu príjmu patria do hornej štvrtiny. Tie míňajú na potraviny v priemere 20 percent. Medzi príjmovo najslabšie patria domácnosti, ktorých mediánový príjem je päťsto eur.

Energetická kríza vstupuje do života týchto domácností výraznejšie, práve vyššie ceny energií totiž zvyšujú aj náklady producentov potravín a to sa potom prenáša do ich koncovej ceny. Výsledkom je, že nízkopríjmové domácnosti trpia do určitej miery skrytou infláciou. Rast cien bol pre domácnosti s najnižšími príjmami v októbri až 16,7 percenta, kým v prípade domácností s najvyšším príjmom sa miera inflácie dostáva na zhruba 13,3 percenta.

Dôvodom tohto rozdielu je práve iné zloženie spotrebného koša.

Záťažou je aj bývanie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa