Pri pohľade na prudké prepady amerického akciového indexu S&P 500 v posledných dňoch môžu byť mnohí presvedčení, že akciový trh smeruje v roku 2022 do záhuby. V minulom roku vzrástol referenčný index o takmer 27 percent, v tomto roku už stihol vymazať skoro všetky zisky spred roka. Mnohé akcie sú hlboko v korekčnom teritóriu.

Dubravko Lakos, vedúci globálneho makrovýskumu v JPMorgan, však vidí na obzore silné oživenie. „Ľudia sú v podstate nastavení na recesiu. Náš základný predpoklad je, že v nasledujúcich 12 mesiacoch nedôjde k recesii," povedal na začiatku júna. „A z tohto pohľadu si myslíme, že akciové portfóliá mnohých ustráchaných investorov nie sú správne nastavené," dodal.

D. Lakos predikuje cieľovú cenu pre index S&P 500 na konci roka na úrovni 4 900 bodov, čo by znamenalo 30-percentný posun smerom nahor. Podstatnejšie je však to, že analytik JPMorgan nehovorí, čo ho viedlo k vysloveniu takéhoto optimistického scenára. Práve rôzne analytické odporúčania a stanovenia takzvaných cieľových cien na obľúbené akciové tituly alebo celé indexy viedli mnohokrát k poblúzneniu hláv bežných investorov a spokojnosti investičných bánk. Investičné banky sú často optimistické len kvôli tomu, že sami majú zainvestované, a stanovením fiktívnej budúcej ceny v konečnom dôsledku dokážu nasmerovať dav menších investorov, aby vyhnal cenu daného aktíva želaným smerom.

Opatrný prístup volí investičný moloch BlackRock, ktorý tvrdí, že na Wall Street ešte nie je čas na „nákup poklesu", a na tento argument existujú dobré dôvody.

BlackRock tvrdí, že investori by sa zatiaľ nemali ponáhľať do pomyselnej rady na nákup amerických akcií so zľavou. Zľava v skutočnosti nie je taká výrazná, ako by sa mohlo zdať. Investičná spoločnosť hovorí, že trhu chýba niečo podstatné, aby sa nálada výrazne zmenila.

Aktuálny posun indexu S&P 500 do medvedieho trendu teda nemožno považovať za signál na nákup amerických akcií. Trh zápasí s rastúcou infláciou, rastúcimi sadzbami a rastúcimi obavami z recesie. Straty vo výške 30 percent v prípade Nasdaqu a 20 percent v prípade S&P 500 môžu viesť investorov k pocitu, že riziká sú už v cenách akcií započítané. Toto tvrdenie však môže mať od pravdy veľmi ďaleko, lebo v ceste rastu cien akcií stojí niekoľko prekážok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa