Hypotéky na Slovensku boli v novembri opäť rekordne lacné. Priemerná sadzba nových poskytnutých hypoték sa v novembri dostala na rekordné minimum, na ktorom už raz počas roka 2021 bola. V priemere tak záujemcovia o bývanie získali úver na bývanie s úrokovou sadzbou 0,87 percenta. Cena týchto úverov tak klesla na hodnotu, ktorá na trhu bola už v septembri 2021. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa úroková sadzba znížila o 0,02 percentuálneho bodu. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS).

Už dlhodobo klesá trhový priemer všetkých hypoték. Slovenskí klienti pri pohľade na všetky dostupné hypotéky platili úrokovú sadzbu vo výške 1,31 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom táto sadzba klesla z hodnoty 1,33 percenta. Táto hodnota klesá už dlhodobo, keďže do tohto priemeru vstupujú aj staršie hypotekárne úvery, ktoré dlžníci nerefinancovali.

Inštalácia na NBS bola iba do 5. decembra.
Neprehliadnite

Banky ďalej kráčajú k vysokým ziskom, ale dôvod na veľký optimizmus nemajú

Na trhu tak stále pretrvávajú mimoriadne priaznivé podmienky. Tie sa ale môžu meniť vzhľadom na to, že nad ekonomikou sa znáša hrozba inflácie a centrálne banky vo svete začínajú sprísňovať svoje monetárne politiky. Vyššie úrokové sadzby by mali spomaliť rast spotrebiteľských cien, no zároveň budú predražovať úvery, keďže banky nebudú mať k dispozícii také lacné peniaze

Hypotéky idú ako teplé pečivo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa