Národná banka Slovenska (NBS) sa snaží tlmiť rast zadlžovania. Viackrát sprísnila podmienky poskytovania úverov. Od roku 2018 banky nemôžu dávať stopercentné hypotéky, obmedzené sú aj tie, ktorých výška presahuje 80 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Požičať si pritom možno najviac osemnásobok svojho ročného príjmu.

Centrálnej banke sa tak podarilo zmierniť rast úverov, no vlani na jeseň vďaka vlne znižovania úrokov na hypotékach, zadlžovanie znovu vystrelilo nahor. NBS preto pred koncom roka predstavila nové opatrenia. Žiadateľom o úver musí od januára tohto roku zostať z platu vyššia rezerva ako doteraz. Výsledkom je, že predovšetkým ľudia s nižšími zárobkami si môžu požičať menšie čiastky ako doposiaľ.

Stačí vám byt o 30 rokov?

Každé obmedzenie úverov spôsobilo výrazné zvýšenie záujmu o hypotéky. Aj keď posledné opatrenia NBS predstavila na poslednú chvíľu, mnohí ľudia, ktorí plánovali riešiť bývanie začiatkom tohto roku, svoje rozhodnutie urýchlili a požiadali o úver ešte koncom toho minulého. „Nikdy neboli lepšie mesiace ako november a december minulého roku,“ povedal v rozhovore pre TREND predseda predstavenstva spoločnosti Finportal Rudolf Adam.

Vďaka vysokému rastu cien bytov je totiž možnosť nasporiť si na kúpu bytu v hotovosti pre väčšinu ľudí takmer nerealizovateľná. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa