Akcie McDonald's patria medzi najsilnejšie akciové tituly súčasnosti. Nie je to nič prekvapujúce, pretože ide o tzv. „inflation-proof stocks“. Niekedy sa možno stretnúť aj s výrazom „recession-proof stocks“.

Je to teda ten typ investície, ktorá  je odolná voči inflácii alebo hroziacej recesii.

Silný dopyt aj v čase inflácie

Akcie McDonald's (rovnako ako akcie spoločnosti Coca-Cola) patria medzi akciové tituly, ktoré by mali investora chrániť pred nepriaznivým makroekonomickým vývojom.

Potvrdilo sa to aj v poslednom mesiaci, keď mnoho veľkých technologických spoločností stratilo zhruba 20 percent z hodnoty, akcie McDonald's obstáli, a oslabili iba o 2,4 percenta.

Takmer každé odvetvie na svete pociťuje negatívne dôsledky inflácie. Od rastu miezd až po rast cien energií na prevádzku biznisu. McDonald's so svojimi 1,5 miliónmi zamestnancami je druhým najväčším súkromným zamestnávateľom na svete. V čom je fast-foodový gigant výnimočný? Kľúčom sú produkty, ktoré firma zákazníkom ponúka.

Ďalšou výhodou je konzistentne rastúci čistý zisk. V priebehu posledných 15 rokov ho McDonald's dokázal  strojnásobiť.

Produkty McDonald's netreba predstavovať - sú cenovo dostupné, a môže si ich dovoliť kúpiť prakticky každý. Aj keď ich cena medziročne vzrastie o 15 percent, dopyt po nich sa príliš nezmení. Podniky, ako je tento, sa môžu pred infláciou brániť jednoduchým spôsobom. Skrátka zvýšia ceny. To si mnohé firmy nemôžu len tak dovoliť. Medzi najčastejšie dôvody, ktoré tomu môžu brániť, sú napríklad dlhodobo dohodnuté zmluvné ceny, tzv. náklady jedálnička, alebo je produkt už aj tak dosť drahý.

Napriek tomu, že inflácia rýchlo stúpa a základné úrokové sadzby idú hore, dopyt zostáva po týchto produktoch silný. Z pohľadu investora to znamená relatívne stabilný kurz akcie McDonald's a istá, niekoľko percentná dividenda, ktorú McDonald's vypláca. Na rok 2022 vychádza na 5,52 dolára za akciu, čo predstavuje zhruba 2,5-percentný výnos. Dividendový výnos niekoľko rokov osciluje v rozmedzí dvoch až troch percent.

Ruský fastfood

McDonald's uzavrel svoju sieť reštaurácií v Rusku a na Ukrajine. Spoločnosť uzavrela na území Ruska všetkých 850 reštaurácií a súčasne oznámila, že ide o dočasný krok. Podľa vyjadrenia spoločnosti teda nebolo ich zámerom z Ruska úplne odísť. Preto tiež neprepustili všetkých 62-tisíc zamestnancov, ktorým firma stále vypláca mzdy.

Síce sa pôvodne hovorilo o dočasnom kroku, od marca však žiadne poriadne vysvetlenie budúcich krokov firma neposkytla. Je teda možné, že z ruského trhu odíde úplne. Pre McDonald's by to znamenalo pomerne veľkú stratu, pretože Rusko súčasne s Ukrajinou tvorili zhruba deväť percent všetkých výnosov spoločnosti. Siete ich predajní nie sú v prevádzke ani v Ukrajine. Aj tam však firma naďalej vypláca mzdy.

Vzhľadom na to, že sa spoločnosť rozhodla pre vyplácanie zamestnancov, každý mesiac ju to stojí zhruba 50 miliónov dolárov Podľa odhadov sa McDonald's do konca roka do týchto krajín nevráti. To znamená ročnú stratu 500 až 550 miliónov dolárov a ročný pokles obratu o 10 percent. Keď McDonald's odíde z Ruska úplne, investori musia počítať aj so stratami na majetku. Biznis spoločnosti je do značnej miery vlastne obchod s nehnuteľnosťami. Hrozilo by, že firma by svoj majetok musela rozpredať pod cenou. V horšom prípade by jej mohlo hroziť aj zoštátnenie.

Prečo nakúpiť akcie McDonald's?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa