V kolónkach, ktoré zhŕňajú požiadavky na uchádzača, sú vlastnosti ako samostatnosť, zodpovednosť a flexibilita podľa Evy Sulovcovej z portálu Kariera.sk opodstatnené a naozaj vyžadované. „Nie je to zavádzanie, je to však len časť, respektíve akýsi štandard, ktorý by mal kandidát splniť,“ myslí si.

Proaktivita, zodpovedný prístup k zadaným úlohám či schopnosť pružne reagovať na meniace sa podmienky predstavujú podľa Anny Ričányovej zo spoločnosti Grafton taktiež zásadné schopnosti a patria k najžiadanejším vlastnostiam, ktoré vyhľadávajú firmy nielen na Slovensku.

5 najžiadanejších vlastností podľa Evy Sulovcovej z portálu Kariera.sk

 • entuziazmus, vysoká motivácia, ambicióznosť
 • chuť učiť sa, vnútorná potreba inovovať a neuspokojiť sa s aktuálnym stavom
 • vytrvalosť, odhodlanie nevzdať sa
 • lojalita
 • osobnostné črty, ktoré sa stotožňujú s firemnou kultúrou

„V zahraničí, najmä na nemeckom trhu, dominuje požiadavka na maximálnu flexibilitu, časovú mobilitu, schopnosť preberať zodpovednosť a samostatne riešiť aj komplexné úlohy,“ poukazuje A. Ričányová s tým, že v cudzine okrem toho kladú na rozdiel od Slovenska dôraz aj na time management a self management.

Titul negarantuje kvalitu

Pri hodnotení a výbere kandidátov je potrebné rozlišovať medzi odbornými a osobnostnými požiadavkami, vysvetľuje psychológ Ľuboš Ďurdiak z personálno-poradenskej agentúry Psychotrend. „V odbornej oblasti to firmy zvyčajne majú veľmi dobre ujasnené, vedia, aké zručnosti u zamestnanca potrebujú a podľa toho sa snažia kandidátov selektovať.“

Diskusie o tom, či sú dôležitejšie praktické pracovné skúsenosti alebo roky štúdia, obvykle končia ostrou polemikou. Prirodzene, ideálny stav nastáva, keď dochádza k prelínaniu praxe aj školy zároveň. Realita na pracovnom trhu však ukazuje, že nájsť vyštudovaných zamestnancov, ktorí sú zároveň aj skúsení, dá zabrať.

5 najžiadanejších vlastností podľa Adriana Suchánka zo skupiny Wincott People

 • zodpovednosť
 • schopnosť pracovať v tíme
 • schopnosť riešiť problémy
 • ochota pracovať na sebe a vzdelávať sa
 • komunikačná vyspelosť (smerom von i dovnútra)

Firmy prostredníctvom inzerátov pravidelne hľadajú čerstvých absolventov, paradoxne s minimálne niekoľkoročnou praxou. Na strane jednej, zamestnávatelia argumentujú, že štúdium nemá byť výhovorkou na absenciu praxe, šikovní študenti majú široké možnosti a zvládnu polovičné úväzky či stáže aj popri škole. Na strane druhej, študenti sa bránia najmä tým, že školy a ani firmy nevytvárajú podmienky na naozaj prínosnú prax, či už v dôsledku časovo náročného a zahlcujúceho štúdia, alebo uzatvorenosti a nezáujmu firiem neskúsených mladých prijať.

„Vzhľadom na to, že mnohé firmy majú problém získať dostatok kvalifikovaných pracovníkov, pri náboroch často znižujú aj svoje požiadavky a zadávajú ich iba vo všeobecnejšej podobe, aby si zabezpečili oslovenie väčšej skupiny uchádzačov. Avšak pri niektorých pozíciách, napríklad v technickej alebo stavebnej oblasti, bývajú pozície také špecifické, že pokles nárokov si kvôli zabezpečeniu kvality nemôžu dovoliť, odbornosť je tu veľmi dôležitá,“ myslí si Ľ. Ďurdiak.

5 najžiadanejších vlastností podľa Anny Ričányovej z Graftonu

 • samostatnosť (pri riešení úloh)
 • zodpovednosť (k zadaným úlohám)
 • flexibilita
 • tímová spolupráca
 • organizovanosť

Chýbajúce vysokoškolské vzdelanie a titul nie je v súčasnosti na pracovnom trhu nevyhnutnosťou ani prekážkou pri získaní zaujímavej práce, hovorí E. Sulovcová. „Vysoké školy každoročne produkujú veľké množstvo absolventov, titul už teda negarantuje kvalitu,“ dodáva s tým, že výnimkou sú, samozrejme, špecifické pozície, ktoré si vyžadujú odborné štúdium. „Nikto z nás by sa asi nezveril do rúk samozvanému lekárovi, ktorý tvrdí, že vie operovať slepé črevo, pretože si naštudoval tutoriály na YouTube.“

Kam zmizla pokora a skromnosť

Novinárka Caroline Beaton, ktorá sa dlhodobo venuje téme pracovnej psychológie, pre magazín Forbes vyspovedala viac ako 100 zahraničných HR manažérov, generálnych riaditeľov a rekruiterov. Spýtala sa ich, aké vlastnosti budú podľa nich z hľadiska firiem u súčasnej generácie mladých, takzvaných millennials, v tomto roku najžiadanejšie, pričom ich zhrnula do štyroch bodov:

 • Sústredenie – koncentrácia a pozornosť začínajú byť vzácne, najmä vo všadeprítomných otvorených kanceláriách. Niektorí dokonca považujú sústredenie za nové IQ. Na mnohých pracoviskách pribúdajú viaceré rušivé elementy (smartfóny, Facebook...), ktoré odvádzajú od práce a zvyšujú chybovosť. Úroveň pozornosti sa dá u kandidáta rýchlo identifikovať napríklad už prostredníctvom chýb v životopise, v sprievodnom či motivačnom liste. Nesústredeným pracovníkom, ktorí sa dajú ľahko vykoľajiť, trvá práca spravidla vždy dlhšie, obvykle majú aj tendencie projekty nedokončiť.
 • Neustále učenie sa – vysokoškolský titul stráca na váhe aj v zahraničí. Spoločnosti začínajú vysokú školu vnímať skôr ako prekážku, pretože podľa nich nedokáže absolventov pripraviť na pracovný život, s čím súhlasia aj samotní študenti. Viacerí HR manažéri a riaditelia podotkli, že školy sú príliš teoretické a organizujú len zanedbateľné množstvo hodín a kurzov, ktoré by boli skutočným a praktickým prínosom pre budúcu kariéru študentov. Preto C. Beaton dáva do popredia skôr neúnavnú ochotu učiť sa a poukazuje na to, že skončením školy by človek automaticky nemal zanevrieť na samovzdelávanie.
 • Agilita – flexibilita v zmysle vynaliezavosti, dokázať sa prekonať, zisťovať, sledovať a prispôsobiť sa novým podmienkam zostane všade najžiadanejšou vlastnosťou. V rýchlo sa meniacom svete je adaptácia nevyhnutná, od rýchlych reakcií môže závisieť kariéra jednotlivca aj osud celej firmy. Myslenie v štýle „Veď ono sa to nakoniec nejako vyvinie“ je pre zamestnávateľa nežiaduce.

  Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
  Objednať predplatné

  Máte už predplatné? Prihláste sa