Ekonomika a s ňou aj devízový trh je ako na ihlách. Takú volatilitu, ako prežíva v súčasnosti, svet nevidel minimálne od veľkej finančnej krízy. A tej nemusí byť koniec. V piatok sa euro prepadlo k 97 americkým centom a britská libra smeruje k dolárovej parite.

To však neboli jediné témy, ktoré TREND rozoberal s Johnom Hardym, jedným z najrešpektovanejších forexových analytikov sveta. Hlavný FX stratég dánskeho Saxo sa vyjadril sa k viacerým makroekonomickým témam, vrátane ekonomiky, inflácie či trhu nehnuteľností.

Prečo sa dolár posilňuje?

Fed je centrálna banka sveta, a tá utesňuje najagresívnejšie minimálne od roku 1994. Fed bojuje s infláciou, a keď utesňuje, vplýva to na celkovú likviditu a dolár posilňuje. Dolár sa bude posilňovať dovtedy, kým trh bude očakávať, že úrokové sadzby porastú.

Vidíme dekádne minimá na eure, libre a jene. Takže nie je im koniec?

Americká ekonomika je silná a bude trvať mesiace, kým prepadne do recesie. Dolár bude preto vrcholiť o niekoľko mesiacov.

Príde recesia?

Určite, niekedy počas budúceho roka. Najprv uvidíme, že sa zlomia trhy, a až potom sa zlomí ekonomika.

Ako dlho sa bude dolár posilňovať?

Ďalej je to už zložitejšie. Keď príde k panike, ako to bolo počas veľkej finančnej krízy, tak sa dolár prudko posilní. No akonáhle centrálna banka a vláda začnú stimulovať ekonomiku, dolár čaká oslabenie.

Čo sa stalo s ostatnými bezpečnými prístavmi, ako je japonský jen?

Jen už nie je bezpečný prístav. Môže za to politika Bank of Japan. Ak americký Fed bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, obávam sa, že Bank of Japan bude musieť tiež zvyšovať sadzby.

Bude si to môcť dovoliť?

Bude musieť. Možno sa mýlim a centrálna banka bude čakať, až kým nepríde globálna recesia a ostatné banky začnú znižovať sadzby, potom jen oslabí. Ale budú musieť svoju politiku do nejakej miery normalizovať.

Vo štvrtok začala centrálna banka intervenovať, aby posilnila jen. Budú tieto intervencie úspešné?

Na hodinovej či dennej báze možno áno. Historicky v tejto fáze cyklu je však intervencia veľmi ťažká, hlavne, keď ju vykonáva centrálna banka sama.

A čo euro? Je šanca, že poklesne na historické minimá 0,83?

Je tu veľké geopolitické riziko a to robí veci neprehľadnými. Odhliadnuc od toho ale očakávam, že sa dostaneme blízko historických miním. Je možné, že sa poklesne pod 90 dolárových centov.

Môžeme sa vrátiť k prudkému posilneniu dolára ako v roku 1985?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa