Firmám sú čísla o ich výkonnosti z rokov pred pandémiou nanič. Pravidlá hry sa pod vplyvom pandémie ochorenia Covid-19 zmenili a banky začali poskytovať úvery firmám omnoho opatrnejšie. Aby sa úverovanie nezastavilo, štát pripravil schémy garantovaných úverov, ktoré ale zďaleka nedosahujú objemy, s ktorými štát počítal. Ministerstvo financií napriek tomu hovorí o úspechu.

MF SR: Je to úspech

„Ministerstvo financií SR považuje program garantovaných úverov za veľmi úspešný a dôležitý nástroj pomoci pre malých, stredných a veľkých podnikateľov, ktorý slúži na účely preklenutia nepriaznivého obdobia spôsobeného pandémiou Covidu-19,“ hodnotí schémy pomoci MF SR.

Slovenské orgány majú zoznam Slovákov, ktorí mali peniaze v švajčiarskej banke HSBC.
Neprehliadnite

Britské banky poskytujú úvery na takmer celú nehnuteľnosť. Vláda chce podporiť vlastné bývanie

Celkový dopad opatrení rezort financií vyčíslil na 917 miliónov eur. Táto podpora zahŕňa všetky schémy garantovaných úverov. Túto sumu si celkovo rozdelilo viac ako 9 100 žiadateľov.

Napriek tomu, že garantované úvery nespĺňajú očakávania, aj tak zohrávajú významnú rolu pri úverovaní firiem. Podiel štátom garantovaných úverov na nových úveroch dosiahol maximum v období od júla do novembra 2020. „Najdôležitejšiu úlohu zohrali garancie v  prípade mikropodnikov a malých a stredných podnikov, pri ktorých tvorili v tomto období viac ako polovicu nových úverov. Ak by úvery, ktoré boli poskytnuté s garanciou, neboli poskytnuté vôbec, bol by medziročný rast úverov nižší približne o tri percentuálne body,“ informuje Národná banka Slovenska (NBS).

Čerpanie sa výrazne nezrýchli

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa