Nesprávny odpočet daňovej straty z minulých rokov, chybne uplatnená znížená sadzba dane, prípadne nedostatky v účtovníctve môžu mať za následok to, že do firmy najbližšie zamieri daňová kontrola. Dôvod je zrejmý. Štát si ide hlbšie posvietiť na rôzne daňové úniky, čo by mohlo priniesť nejaké skryté milióny až miliardy eur do spoločnej kasy.

Posledné čísla nie sú veľmi optimistické. Schodok štátneho rozpočtu sa v októbri zvýšil na 1,733 miliardy eur zo septembrových 1,319 miliardy eur, uvádza rezort financií pod vedením ministra Igora Matoviča. Peniaze teda štátu chýbajú čoraz viac a tie, ktoré tam sú, vláda chaoticky míňa na rôzne balíčky či nepremyslené výdavky, bez diskusií s odborníkmi a bez dôkladných analýz dopadov na prax.  

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na 113. rokovanie vlády SR 26. októbra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Už ani euro bokom bez riadneho priznania príjmu. Daniari budú lepšie cieliť na skryté peniaze

Najväčšie úniky nie sú ani pri daniach z príjmov, ale pri dani z pridanej hodnoty (DPH). Potvrdil to už pred rokom pre TREND Pavol Kirinovič, hovorca ministerstva financií. „Za najväčší problém, čo sa týka veľkosti daňových únikov, naďalej považujeme úniky na DPH,“ objasnil. Medzi najrizikovejšie sektory patria podľa neho sektory poľnohospodárstvo, stavebníctvo, maloobchod a veľkoobchod, ubytovacie a stravovacie služby a odborné činnosti.

Daňovú medzeru pri DPH môžu znížiť aj daňové kontroly. Správca dane má možnosť kontrolovať celé zdaňovacie obdobie v rámci jednej dane, alebo si môže vybrať iba ten najrizikovejší segment. Už vlani pre TREND objasnil súčasný prezident finančnej správy (FS) Jiří Žežulka, že kontroly by mali byť cielené.

„Máme výborné analytické nástroje, sme schopní vytipovať rizikové či problémové transakcie. Je pre mňa nepredstaviteľné, že daňovú kontrolu začíname v celom rozsahu za celé zdaňovanie obdobie,“ dodal.

Skutočne sa tak vraj v praxi deje. „Samotné daňové kontroly sú už cielené na konkrétne problematické oblasti. Ak v praxi vidíme tendenciu otvárania daňových kontrol zameraných na transferové oceňovanie či vedenie účtovníctva, môžeme povedať, že to sú asi najkritickejšie oblasti pre daňovníkov,“ podotýka pre TREND Karin Fuentesová, zakladateľka nástroja na digitalizáciu účtovných procesov Digitoo.

Preveriť firmy, najmä tie v strate

Zaujímavosťou je že FS začala v uplynulých týždňoch na celom Slovensku preverovať výrobné firmy, ktoré sú účtovne niekoľko období v strate. Tento krok súvisí jednak s pripravovanou zmenou pravidiel pri transferových cenách, ale zároveň odzrkadľuje aj snahu vlády získať dodatočné daňové zdroje. Niektoré novinky má priniesť avizovaná novela zákona o dani z príjmov od januára 2023. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa