Bankový trh sa v dôsledku pandémie ochorenia Covid-19 dostal do paradoxnej situácie. Komerčné banky sprísňovali v druhom kvartáli úverové štandardy, no napriek tomu si v júni firmy požičali najväčší objem peňazí od konca roka 2013.

Úvery na udržanie chodu firiem

Úverovanie firiem je počas pandémie ako na hojdačke. V apríli si firmy, ktoré nepodnikajú vo finančnom sektore, požičali približne 1,17 miliardy eur. V máji sa objem nových korporátnych úverov poskytnutých nefinančným firmám prepadol na 557,5 milióna eur, no v júni vystrelil na viac ako 1,64 miliardy eur. Medzimesačne sa tak objem novoposkytnutých úverov firmám zvýšil na viac ako trojnásobok. Júnový objem je najväčší od decembra 2013. Vtedy objem nových firemných úverov prekonal hranicu 1,78 miliardy eur.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Bankový odvod kombinovaný s krízou je studená sprcha. Najväčším bankám výrazne klesli zisky

Firmy podľa Národnej banky Slovenska (NBS) v súčasnosti pomocou úverov nerozvíjajú svoje podnikanie, skôr sa ho snažia udržať v chode. „Súčasná situácia z pohľadu koronakrízy oslabuje dopyt po dlhodobých úveroch, čo sa odrazí v investíciách,“ uvádza NBS v štatistickom bulletine, ktorý vydala koncom júla. Upozorňuje, že banky vnímajú veľmi slabú investičnú aktivitu firiem. „Na druhej strane sa mierne zvýšil záujem o prevádzkové úvery v dôsledku poklesu tržieb,“ dopĺňa NBS.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa