Slovenské firmy očakávajú pokles dopytu zo zahraničia. Reálne údaje Štatistického úradu Slovenskej republiky oslabenie zahraničného obchodu skutočne potvrdzujú. Okrem toho firmy zaznamenávajú zhoršenie platobnej disciplíny svojich odberateľov. To všetko svedčí o oprávnenosti obáv Národnej banky Slovenska (NBS) o to, v akej kondícii sa firmy vrátia k splácaniu úverov.

Člen Bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček v rozhovore pre TREND upozornil, že pre centrálnu banku bude najdôležitejšie, ako sa k splácaniu úverov vrátia práve firmy. Ak budú mať problémy podniky, následne sa to prenesie aj na fyzické osoby, ktoré môžu prísť o prácu, a tiež sa môžu dostať do problémov so splácaním.

Na snímke Vladimír Dvořáček, Výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom Národnej banky Slovenska a člen Bankovej rady NBS.
Neprehliadnite

Zisk bankového sektora môže byť v budúcom roku nulový

Situácia firiem sa v očiach bánk skutočne zhoršuje relatívne dramaticky. „Náklady na kreditné riziko podnikov medziročne vzrástli o 250 percent a k septembru predstavovali asi 42 percent z celkovej alokácie kreditných nákladov, pred rokom to bolo 25 percent,“ informuje NBS v aktuálnej správe o finančnej stabilite. Straty z úverov sa môžu do konca roku 2021 vyšplhať na približne 800 miliónov eur a približne polovica z týchto strát pôjde na tričko firiem.

Vývoz slabne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa