S negatívnou reputáciou sa ťažko pracuje v biznise založenom na dôvere. Lukáš Štork preto v marci tohto roka ohlásil - aspoň navonok - koniec smutnej kariéry: „Na základe mojej úvahy a po dôkladnej diskusii, ako s mojou rodinou, tak s mojimi kolegami som sa rozhodol definitívne ukončiť svoje spôsobenie na finančno-poradenskom trhu  v ČR,“ citoval Štorka portál Investujeme.cz, no upozornil, že si nechal zadné vrátka.

Hoci prestal byť viazaný ako podriadený agent konkrétnej spoločnosti, zaradil sa medzi nezaradených a to pod novým menom Lukáš Mikula. "Meno som si zmenil kvôli vstupu do manželstva," vysvetlil pre Aktuálně.cz.

Napriek oznámeniu pod novým menom pôsobí vo finančnom biznise aj naďalej, televízia Nova odvysielala minulý týždeň jeho stretnutie s klientkou. Hoci sa v kvalite poradenstva opäť objavili nedostatky, na kameru sa vyjadrovať nechcel. Ešte pod menom Štork pôsobil v českom OVB, od roku 2012 pracoval pre spoločnosť Broker Consulting, v súčasnosti robí podľa Investujeme.cz pre PlanSecur.

Vstával z popola

Lukáš Mikula zrejme dokáže bez problémov zvládnuť situácie, ktoré by iným zlomili podnikateľský väz. Ešte v roku 2008 ho pre etické prehrešky vylúčila zo svojich radov česká Asociácia finančných sprostredkovateľov. Podľa Petra Zámečníka z Investujeme.cz je zarážajúce, že i o rok neskôr bol vyhlásený za poradcu s najlepším vlastným predajom v OVB v Európe.

V roku 2010 konala aj ČNB, ktorá našla v Štorkovom poradenstve viacero pochybení.  Namiesto pokuty udelila len ochranné opatrenia. Z firmy, ktorá je lídrom českého aj slovenského trhu prešiel v roku 2012 do Broker Consulting, kde ho vítali ako „najvýkonnejšieho poradcu v Českej republike“, s dôvetkom, že preňho platia rovnaké pravidlá pravidla a nároky na kvalitu služieb, ako u všetkých konzultantov či nováčikov.

Či ich naozaj dodržiaval? Muž, ktorý sa narodil 1. apríla, si robil prvoaprílové žarty aj z českého regulátora, nesplnil štyri z piatich udelených opatrení. ČNB preto v máji rozhodla o pokute 6 miliónov českých korún a napriek Štorkovmu odvolaniu ju na jeseň potvrdila

Prečítajte si rozhodnutia ČNB