Národná banka Slovenska (NBS) uložila košickej spoločnosti Prosight Slovensko, ktorá sa zaoberá finančným sprostredkovaním, pokutu vo výške desaťtisíc eur. Centrálna banka rozhodla, že spoločnosť poskytla klientom pri výkone finančného sprostredkovania neoprávnenú finančnú výhodu.

Klienti dávali tipy na seba

NBS vo výroku právoplatného rozhodnutia uviedla, že spoločnosť Prosight Slovensko, a. s., medzi 1. decembrom 2017 a 31. marcom 2018 porušila toto ustanovenie zákona celkom v 344 prípadoch. Predmetom kontroly zo strany NBS bolo sprostredkovanie návrhov zmlúv o poskytnutí finančnej služby. 

Na snímke špeciálna svetelná projekcia na budove Národnej banky Slovenska (NBS) s nápisom #SpoluToZvládneme v súvislosti s pandémiou koronavírusu  v Bratislave 23. marca 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

NBS ustupuje, finanční agenti budú skladať testy na diaľku

Klienti firmy podľa NBS získali finančnú odmenu za to, že poskytnú svoje vlastné údaje. „Klient sa stal v jednom momente aj účastníkom zmluvy, ktorú mu finančný agent sprostredkoval, a zároveň aj takzvaným. tipérom, ktorý poskytol sprostredkovateľovi kontaktné údaje na seba samého, teda tip. Za tento tip dostal klient od sprostredkovateľa finančnú odmenu,“ uviedol hovorca NBS Peter Majer.

Bolo to tipérstvo v súlade so zákonom, hovorí firma

Firma Prosight Slovensko tvrdí, že pokuta je výsledkom odlišného výkladu zákona. Činnosť, za ktorú dostala pokutu považovala za povolené tipérstvo.

Týmto pojmom sa označuje poskytovanie poskytovanie kontaktných údajov klienta alebo potenciálneho klienta finančnej inštitúcii, prípadne finančnému agentovi. Zákon ďalej hovorí o tom, že tipérom je len osoba, ktorá nevykoná ďalšie úkony smerujúce k uzavretiu zmluvy o poskytnutí finančnej služby.

Tipér teda nie je finančný sprostredkovateľ a zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve sa na tipérstvo nevzťahuje, aj keď o ňom hovorí.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Poisťovne musia zaplatiť za zdražovanie poistiek pokuty v desiatkachtisíc eur

Zákon počíta s tým, že agenti môžu od tipérov získavať meno a priezvisko fyzickej osoby, tiež adresu trvalého pobytu, telefónne číslo a e-mailovú adresu. Tipéri môžu poskytovať údaje aj o firmách.

Prosight Slovensko tvrdí, že odmena bola práve za tipy. „Naša spoločnosť považovala odmenu za tipérsku činnosť v súlade so zákonom aj u osôb, ktoré boli aj zmluvnými stranami sprostredkovanej zmluvy o poskytnutí finančnej služby,“ uvádza vo svojom stanovisku.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa