Akciová rely si vybrala minulý týždeň pauzu. Môžu za to len americkí centrálni bankári, ktorí podľa takzvaných minutes, čiže záznamov z ich posledného rokovania, uvažujú o uťahovaní peňazovodov už na konci tohto roka?

Je to jeden z faktorov, ale treba to vnímať v širšom kontexte. Akciové trhy majú za sebou veľmi dobrý prvý polrok. Akciové indexy narástli od 14 do 16 percent podľa regiónu, čo sú nadpriemerné zhodnotenia. Leto býva takým polčasom, kedy si akciové trhy vyberajú oddychový čas a príliš nerastú ani neklesajú. Minulotýždňová korekcia smerom dole nie je, pri porovnaní s predošlým rastom, nijako dramatická. Indexy korigovali smerom dole o jedno až dve percentá. Čo sa týka faktoru americkej centrálnej banky (Fed), tak už jej minulé zasadanie naznačilo, že sa blíži čas, kedy stimuly pre ekonomiku už nebudú musieť byť také vysoké.

Kedy nastane ten zlomový moment?

To je otázne. Fed sa snaží trhy predpripraviť na zmenu, aby nespôsobil nejakú paniku. Preto púšťa na finančné trhy akési balóniky, ktorými si testuje reakciu trhov. Naznačuje, že o scenári uťahovania menovej politiky už diskutuje. Finančné trhy to sledujú a citlivo reagujú.

KK19 New York - Na archívnej snímke z 20. júla 2021 socha nebojácneho dievčaťa stojí pred newyorskou burzou. Americké akciové trhy otvorili v piatok 13. augusta 2021 s rastom a kľúčový index Dow Jones Industrial Average rovnako ako širší index S&P 500 sa dostali na nové rekordy. Oba indexy sú na najlepšej ceste zaznamenať ziskový týždeň. FOTO TASR/AP
FILE - The Fearless Girl statue faces the New York Stock Exchange, Tuesday, July 20, 2021. Stocks are off to a mixed start on Wall Street, Friday,
Neprehliadnite

Top vo financiách: Akcie na Wall Street si vybrali dovolenku, už nerastú

Tento týždeň bude stretnutie globálnych centrálnych bankárov v americkom Jackson Hole. Myslíte si, že to prinesie nejaký prielom na finančných trhoch?

Trhy očakávajú, že na tomto veľkom fóre by mohlo dôjsť k jasnejším signálom o tom, čo sa bude diať najbližšieho pol roka. Budú chcieť počuť, či sa majú pripraviť na utesňovanie menovej politiky, a či bude peňazí na trhu menej. Potom začnú špekulovať, o koľko ich bude menej a akým spôsobom sa budú stimuly znižovať. Je možné, že tam zaznejú prvé signály. Inflačné ciele centrálnych bánk sú už prekročené. Na druhej strane ciele centrálnej banky Fedu z hľadiska rastu ekonomiky a zamestnanosti sú zatiaľ vágne. Tam to bude kľúčové. Ak Fed povie, že trh práce je už na predcovidových úrovniach a inflácia je nad jeho cieľom, tak môže začať znižovať stimuly, lebo ekonomika rastie dostatočne. Na druhej strane, všetci očakávajú delta variant koronavírusu a ďalšiu vlnu pandémie na jeseň. Toto je signál, ktorý by mal tlačiť Fed do opatrnejšieho komentára.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa