V stredu americká centrálna banka zvýšila úrokové sadzby na päť percent. S veľkou pravdepodobnosťou ide o posledné, resp. predposledné navýšenie úrokov v tomto cykle boja s infláciou.

Kým predstavitelia Fedu vidia ešte jedno zvýšenie úrokových sadzieb do konca roka, finančný trh naopak očakáva tri zníženia sadzieb, celkovo o 75 bázických bodov. Ide o významný rozpor o veľkosti jedného percenta.

Ten je spôsobený najmä rôznymi očakávaniami vývoja inflácie a vplyvu bankovej paniky na ekonomický rast. Vo svojom vyhlásení aj Fed priznal, že banková panika a následné sprísnenie úverových štandardov si vyberie daň v podobe nízkej inflácie a nižšieho ekonomického rastu.

Jerome Powell povedal, že bankové problémy môžu spôsobiť sprísnenie úverových štandardov. Finančný trh si však myslí, že je to takmer isté a vplyv na ekonomiku aj infláciu bude omnoho silnejší, ako očakáva centrálna banka.  

V priebehu posledných dvoch týždňov v Spojených štátoch zlyhali tri menšie banky. Napriek tomu, že išlo o malé finančné inštitúcie, rozsah problémov s nimi spojený bol bez preháňania monumentálny. Vidieť ho najmä na rozsahu straty likvidity.

Zahltené diskontné okienko

Ak komerčná banka prichádza o svoje financovanie, napríklad únikom vkladov, môže u centrálnej banky založiť svoje kvalitné aktíva a získať tým likviditu. V minulosti sa v Spojených štátoch tento proces označoval ako využitie diskontného okienka, no nedávno sa tento názov zmenil na primárny úver.

Na vrchole finančnej paniky na konci októbra 2008 úroveň primárneho úveru dosiahla 110 miliárd dolárov. Počas covidu na konci marca 2020 dosiahla úroveň 50 miliárd dolárov. Avšak v týždni končiacom sa 15. marcom dosiahla nový historický rekord 153 miliárd dolárov.

Toto číslo poukazuje na zásadnú stratu likvidity po prepuknutí problémov Silicon Valley Bank, ktorá dosiahla bezprecedentné rozmery. Avšak tu problémy s likviditou neskončili, naopak rozliali sa do ďalších oblastí finančného trhu.

Federálne pôžičky na maximách

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa