Šimon Šicko a jeho Pixel Federation zakreslili Slovensko do mapy digitálneho entertainmentu. Hry z jeho portfólia, ako sú Diggy’s Adventure, Seaport, TrainStation a Emporea, zábavajú 80 miliónov hráčov po celom svete. Firma, ktorú Š. Šicko v roku 2007 založil spolu s manželkou Luciou, Mariánom Fridrichom a Filipom Fischerom, je ukážkou kreatívneho exportu Slovenska.

V roku 2017 tržby Pixelu dosiahli 28 miliónov eur, medziročne stúpli o rekordných 57 percent. Vlani vzrástli o ďalších osemnásť percent na 33 miliónov eur. V súčasnosti firma zamestnáva viac než dve stovky ľudí a jej hry sú preložené do 16 jazykov.

Do finále súťaže EY Podnikateľ roka sa okrem Š. Šicka dostali tiež Peter Divinec z firmy Kellys Bicycles, ktorá vyrába bicykle a e-bajky, Branislav Rojko zo spoločnosti TSS Group, ktorá podniká v importe a predaji zabezpečovacích systémov, a Margita Hollenová a Heinrich von Hollen z firmy Hollen, ktorá poskytuje podporu pre dodávateľov v automotive sektore.

Doterajší víťazi súťaže EY Podnikateľ roka

2006 - Miroslav Trnka, Eset

2007 - Miroslav Trnovský, SkyBau

2008 - Peter Zálešák, Nay

2009 - Michal Štencl, Sygic

2010 - Tomáš Bel, ExiSport

2011 - Ľuboš Fellner, Bubo travel agency

2012 - Vladimír Levársky, OMS

2013 - Vladimír Šrámek, Decodom

2014 - Alexander Varga a Eva Stejskalová, MicroStep

2015 – Patrick Hessel, c2i

2016 - Jozef Klein, Asseco Central Europe

2017 - Michal Weis, IBL Software Engineering

Sieť s burgrami

Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2018 získali Jozef Bardík a Jozef Kuzma zo spoločnosti Regal Burger. Zo stánku na hudobnom festivale Pohoda sa vypracovali na sieť 17 prevádzok s rýchlym občerstvením na Slovensku a v Česku.

EY Podnikateľom roka 2018 je Šimon Šicko. Jeho hry hrá vo svete 80 miliónov ľudí

Jozef Kuzma a Jozef Bardík (zľava), Regal Burger Zdroj: Maňo Štrauch

Tržby Regal Burgeru sa v minulom roku pohybovali okolo štyroch miliónov eur. V priebehu nasledujúcich týždňov sa  sieť rozšíri o dve ďalšie prevádzky na západnom a jednu na východnom Slovensku (Trenčín, Žilina a Košice).

Porota ocenila nielen rastový potenciál Regal Burgeru, ale aj zvládnuté manažérske postupy. Vo firme vyvinuli prepracovaný IT systém s obrazovkami, ktorý umožňuje začať s prípravou hamburgera takmer okamžite, ako pokladník prijme objednávku od zákazníka.

Dátový revolucionár

Tento rok výnimočne porota neudelila ocenenie EY Technologický podnikateľ roka 2018. Udelila však špeciálne ocenenie za prínos k transparentnosti podnikateľského prostredia. Získal ho Filip Glasa, ktorý stojí za portálom Finstat.sk.

EY Podnikateľom roka 2018 je Šimon Šicko. Jeho hry hrá vo svete 80 miliónov ľudí

Filip Glasa Zdroj: Maňo Štrauch

Firma F. Glasu funguje už sedem rokov a spracováva dáta z verejných a open data zdrojov. Vďaka Finstatu si tisícky firiem a živnostníkov dokážu rýchlo (a v základnej verzii zadarmo) overiť obchodného partnera.

Porota ocenila aj to, že F. Glasa spolupracuje vo verejnom záujme s neziskovkami a investigatívnymi novinármi. Jeho portál sa takto podieľal na odhalení viacerých káuz, napríklad okolo Váhostavu, Ladislava Bašternáka a Mariána Kočnera.

Spoločnosť EY je zakladateľom a celosvetovým organizátorom súťaže EY Podnikateľ roka. TREND je mediálnym  partnerom súťaže. Podrobnejšie informácie nájdete na www.eypodnikatelroka.sk.