Ani ďalšia vlna pandémie koronavírusu neodrádza nadšencov cestovania. Tí neraz utekajú do dovolenkových tropických rajov, čím si chcú vynahradiť dva roky trvajúci boj s pandémiou.

Aj v tomto prípade platí – čo krajina, to iné možnosti pobytu. Exotika dominovala aj poslednej pandemickej zime. Sľubovala dobrú situáciu v súvislosti s ochorením covid-19 a najmä jednoduché podmienky vstupu. Situácia sa opakuje aj tento rok.

Každému podľa jeho gusta

Kým na Slovensku od 10. januára 2022 už neplatí nočný zákaz vychádzania, v platnosti stále zostáva núdzový stav i všetky doterajšie opatrenia, ktoré sa týkajú obchodov, prevádzok služieb či hotelov, v mnohých exotických destináciách majú oveľa uvoľnenejší režim.


pôvodný súbor:Schwechat letisko003.JPG
Neprehliadnite

Zima v exotike, aj pre neočkovaných. Hystériu s omikronom nechajte doma, lockdown je v mysli

Podľa slovenských cestovných kancelárií a agentúr pozvoľna u Slovákov stúpa záujem o trávenie zimy v exotických destináciách. Kraľujú mu predovšetkým Seychely, Spojené arabské emiráty, Dominikánska republika či Mexiko. Pandémia, prípadne nový variant koronavírusu omikron pre nich nie sú prekážkou.

Cestovné kancelárie vedia poradiť aj pri výbere vhodnej destinácie v exotike, podľa toho, či je niekto očkovaný, prekonaný alebo testovaný. Prípadne cestujúci môžu pár dní pred cestou svoje rozhodnutie kvôli prípadnej zhoršujúcej sa pandémii zmeniť.

Na snímke je Roman Berkes ktorý je prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr.
Neprehliadnite

Covid nemá rád leto, ľudia chcú chlieb a hry. Krajiny sa viac otvoria kvôli podpore turizmu

„Keď si niekto kúpi organizovaný zájazd, môže v takomto prípade zmeniť nielen hotel v danej lokalite, ale aj celú destináciu. Napríklad vymení Grécko za Seychely,“ hovorí pre TREND prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes. Keď niekto cestuje individuálne, musí si všetky podmienky v krajine preveriť sám a sám si ich aj zabezpečuje.

Podmienky návratu treba dodržať

Slováci sa musia po príchode z exotiky domov registrovať v systéme e-hranica. Systém však, žiaľ, často vypadáva a je zvláštne, že to nikomu neprekáža, podotýka pre TREND Jozef Zelizňák, sprievodca cestovnej kancelárie (CK) Bubo. „Nezaočkovaní musia po návrate na Slovensko nastúpiť do karantény, zaočkovaní sa môžu ihneď zaradiť do života,“ objasňuje.

Aj zaočkovaným klientom odporúča prísnejšie si kontrolovať zdravotný stav a v prípade objavenia akýchkoľvek príznakov choroby radšej zostať doma a objednať sa na test.  

Zaujímavosťou je, že väčšina nových prípadov omikronu sa týka ľudí, ktorí boli kompletne zaočkovaní, uviedlo 8. januára 2022 spravodajstvo televízie RTVS. Riaditeľ Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraj Kopáček objasnil, čím sa to dá vysvetliť.

„Je to pomerne jednoduché. Sekvenujeme v prvom rade ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia a dá sa predpokladať, že tí sú väčšinou zaočkovaní. Ďalej sa sekvenujú tí, ktorí sa očkovali a ochoreli, časť tvoria náhodné vzorky. Väčšinou sú cielene vyberané, nie je to len náhodný výber,“ spresnil J. Kopáček. 

Na obe krajiny, Slovensko i Česko, sa valí vlna ničivej inflácie i zdražovania.
Neprehliadnite

Vyššie platy „žerie“ inflácia, bude horšie. Krízový rok uštedrí Slovákom i Čechom rany odlišne

Aké sú teda zvyklosti Slovákov v tomto období a kam sa oplatí cestovať? TREND zdokumentoval najvychytenejšie destinácie v exotike, ktoré odporúčajú cestovné kancelárie. Čerpali sme tiež z platných epidemiologických opatrení a z webu rezortu zahraničných vecí.

Pozrite si ich vo fotostory >>>