Čo sa dá, treba zastropovať. Potraviny, energie aj palivá. Takto uvažujú mnohí európski politici. Faktom je, že bežným ľuďom a podnikateľom rapídne dražie všetko, no reálna pomoc, ktorú by pocítili vo vlastnej peňaženke, sa hľadá veľmi ťažko.

Riešenia však existujú. Napríklad v podobe zníženia daní, keďže štáty majú z rekordnej inflácie aj rekordné príjmy a zarábajú na všetkom, čo ľudia drahšie nakúpia.

Kollár chce zastropovať ceny energií

Vážnosť súčasnej situácie si už uvedomuje aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár (SME rodina). „Najdôležitejšie bude, aby sme vedeli niečo urobiť s elektrinou a plynom. Teraz vidíme zatváranie fabrík, najskôr odstavujú veľké závody. K nim sa pridružia ďalšie, aj menšie firmy. Môže nastať taká vlna prepúšťania, ktorá skončí na bedrách štátu, že ľuďom budeme vyplácať obrovské dávky v nezamestnanosti,“ vyhlásil.

Podľa B. Kollára štát nemá dostatok financií na to, aby ustál 20 až 30 percentnú nezamestnanosť, ktorá reálne podľa predsedu parlamentu hrozí. V júli 2022 pritom predstavovala podľa Štatistického úradu SR úroveň len 6,23 percenta. Vysoké ceny tlačia bežných spotrebiteľov a firmy do čoraz väčšej chudoby a vlna krachov firiem sa už rozbehla.

Cenové stropy elektriny pre podniky zaviedli napríklad  vo Francúzsku (na 140 eurách), v Španielsku i Portugalsku (na 160 eurách), či vo Švédsku (na 120 eurách). V Nemecku zase znižujú od októbra DPH na plyn z 19 na 7 percent až do marca 2024.

Na vážnosť situácie na Slovensku ukazujú aj najnovšie prieskumy. „Krachom je ohrozená v priemere každá šiesta firma na Slovensku. Rozloženie rizika je pritom nerovnomerné. Najväčší podiel takýchto spoločností má sídlo v Bratislavskom kraji, kde je viac ako 19 percent subjektov rizikových, teda každý piaty podnikateľ. Podobná situácia je v Trnavskom kraji, kde je krachom ohrozených 16,3 percent firiem, teda každý šiesta,“ hodnotí analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) pritom podľa zistení TRENDu nemá pripravené žiadne scenáre pomoci pre firemnú sféru. Čo by cenový strop reálne znamenal v praxi? Trh by sa úplne zmenil.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa