Kým nastane korekcia trhov, do ktorej sa trafiť je systematicky nemožné, treba ostať na akciovom tanečnom parkete, pretože ekonomika sa zlepšuje a muzika centrálnych bánk hrá, tvrdí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Hlavné akciové indexy skončili aj august vo výšinách. Začiatkom septembra rast cien akcií pokračoval napriek prekvapivo slabým číslam z amerického trhu práce. Prečo sa to deje a bude to pokračovať aj na jeseň?

Akciové trhy už rastú siedmy mesiac po sebe, čo je nezvyčajne dlhá séria. Globálna trhová kapitalizácia firiem je tiež na maximách, keď dosiahla 120 biliónov dolárov, čo je vyše 140 percent svetového HDP. Prvý faktor na pokračovanie akciovej rely je, že trhy si už zvykli žiť s delta variantom koronavírusu. Nepredpokladajú, že vírus zásadnejšie spomalí oživovanie globálnej ekonomiky. Makrodáta za júl, ale aj predstihové ukazovatele, síce ukazujú, že ekonomika spomaľuje v oživovaní, ale stále je dynamika svižná. Tretí dôvod je, že podmienky financovania sú stále veľmi priaznivé. Aj keď Fed (americká centrálna banka) už naznačuje, že začne redukovať nákupy dlhopisov. Dokonca trhy špekulujú, že tento týždeň by mohla aj Európska centrálna banky naznačiť spomaľovanie nákupu dlhopisov.

Socha býka na Wall Street
Neprehliadnite

Top vo financiách: Americké akcie prepisujú rekordy, SPAC firmy padajú

Aké bude to uťahovanie peňazovodov?

Trhy očakávajú, že bude pomalé a pozvoľné. Tento názor podporili aj minulotýždňové čísla z amerického trhu práce, ktoré boli mimoriadne slabé. Zamestnalo sa len 325-tisíc ľudí, pričom trhy očakávali až 750-tisíc. Navyše, na rokovaniach centrálnych bankárov v Jackson Hole na konci augusta šéf Fedu Jerome Powell mal veľmi holubičí slovník. Naznačil, že aj keď Fed začne sekať výkupy dlhopisov, zvyšovanie úrokov je za siedmymi horami a dolinami. Stále sme ďaleko od toho, že sa bude menová politika zásadnejšie sprísňovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa