Rýb sa na Slovensku skonzumuje málo. I preto je rozširovanie ich chovu dotované aj z európskych fondov. Najnovšie projekty s rybami pritom chystajú aj niektorí politici či podnikatelia, ktorí doteraz pôsobili v úplne iných biznisoch. Podrobnejšie preštudovanie projektov ukazuje, že medzi ich efektivitou sú priepastné rozdiely, a niektoré sa teda zdajú byť poriadne preplatené.

Spomedzi politikov sa medzi plánovačmi nových rybníkov objavil krupinský okresný predseda SMERU Marián Siekela a tiež kontroverzný exposlanec za SNS – Trnavčan Jozef Ďuračka. Ten sa počas prvej vlády SMERU so SNS a HZDS z rokov 2006 až 2010 zviditeľnil hlavne tým, že do riadiacich orgánov Trnavskej teplárenskej pretlačil nielen viacerých svojich známych, ale aj svoju vtedy iba čerstvo vyštudovanú dcéru. Známy je tiež okázalým prezentovaním svojho majetku či cestovaním za lovom zvierat do rôznych častí sveta.

Plány politikov

J. Ďuračka sa pritom chystá zrevitalizovať zanedbaný rybník pri obci Chtelnica neďaleko Piešťan. V projekte uvádza, že najmä pre športový lov, nie pre produkciu rýb na trh. Chovať tam chce pstruhy. Jeho zámer pritom patrí k tým menším. Stáť má len 60-tisíc eur. Zároveň sa však v projekte uvádza, že v lokalite bude budovať aj ďalšie zariadenia pre turistické i poľovnícke aktivity.

Šéf krupinského SMERU Marián Siekela plánuje zasa za 100-tisíc eur vybudovať rybníky na chov pstruhov i kaprov pod miestnou krupinskou priehradou. K vode má už dlhšie blízko aj vo svojej práci pre štát. Je bývalým riaditeľom krajského úradu životného prostredia v Banskej Bystrici. A dnes pôsobí vo vedení banskobystrického odštepného závodu štátneho Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktorý sa stará o vodné zdroje krajiny.

(Doplnené 27.2.2018: M. Siekela sa TRENDU dodatočne ozval, že rybníky si chce ako rybár s 30-ročnou skúsenosťou vybudovať len pre vlastnú potrebu. Biznis s nimi robiť nechce. „Teda v mojom prípade žiadne eurofondy, žiadne podnikanie, žiadny biznis.“)

Za ďalšími projektmi stoja aj ľudia, ktorí už skôr vyrástli v iných biznisoch či profesiách a ryby sú pre nich úplne novým zameraním. Vlani na jeseň TREND informoval, že pri Žabokrekoch chcú začať chovať ryby až v piatich rybníkoch dcéry dvoch vplyvných otcov, ktoré sa obe venujú právu. Jana Valková – dcéra zavraždeného špičkového právnika Ernesta Valka. A tiež dcéra podnikateľa Fedora Flašíka Dorota.

V eurofondovom hite s chovmi rýb sa vyjavilo aj zopár domácich politikov

Jana Valková Zdroj: Martin Domok

I plány väčších biznismenov

O slovo sa hlásia aj iní biznismeni. V obci

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa