Automobilka Tesla ohlásila ďalší úspešný kvartál v hospodárení. Tržby výrobcu ikonického Modelu S poskočili o viac než polovicu na skoro 12 miliárd dolárov. Zisk sa prehupol cez miliardu dolárov vôbec prvý krát v jej histórii.  Kalifornská automobilka vyrobila v druhom štvrťroku viac ako 200-tisíc elektrických vozidiel. Mimochodom, je to už ôsmy kvartál v zisku, čo je pre automobilku, ktorá bola roky v strate povzbudenie.

Tieto pozitívne čísla dosiahla Tesla napriek tomu, že vo svete automotive pretrvávajú výpadky súčiastok, najmä polovodičových čipov. Navyše sa zdražujú materiály na výrobu áut a aj doprava.

Novou láskou herečky je génius Elon Musk.
Neprehliadnite

Tesla potichu priznáva, že Musk vo svojich výrokoch o autonómnych vozidlách poriadne preháňa

Marže sa zvýšili

Ako to Tesla dokázala? Nešlo len o charizmu jej zakladateľa Elona Muska, ale najmä o to, že si zvýšila marže na autách. Marže rástli až na 25,8 percenta, čo je medziročný nárast o desať percentuálnych bodov. „Tento nárast bol možný preto, lebo sme osekali náklady na výrobu áut viac, ako sme znížili ceny,“ vysvetľuje Zach Kirkhorn, finančný šéf Tesly.

„Sú na ceste stať sa najúspešnejšou automobilkou, čo sa týka marží,“ cituje Bloomberg analytika Bena Kalloa z investičnej firmy Robert W. Baird.

Lenže so znížením cien Tesly to nie je také isté. Bloomberg si všimol, že priemerná cena jej vozidiel sa medzikvartálne zvýšila o 2 500 dolárov.

Dôležité je, že Tesla dosiahla zisk aj bez veľkého prispenia predaja emisným povoleniek. Ich predajom konkurenčným rivalom získala len za posledný kvartál 354 miliónov dolárov, čo bolo oveľa menej než 518 miliónov dolárov v prvom kvartáli.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa