Takúto paralelu s hospodárskou a finančnou krízou spred jedenástich rokov ponúka ekonóm Vladimír Vaňo, keď hovorí o nadchádzajúcej recesii slovenskej ekonomiky.

Aj dnes je rekordne nízka nezamestnanosť, ktorá nedovoľuje firmám ďalej expandovať aj pre nedostatok nových pracovníkov.

Na slovo recesia si podľa neho treba zvyknúť. „Je to prirodzená súčasť hospodárskeho cyklu, spolu s konjunktúrou, teda obdobím expanzie,“ vysvetľuje. Pritom dlhé obdobie expanzie, ktoré teraz zažívame tiež nie je úplne žiadúce.

Ekonomické spomaľovanie už odborníci vidia dlhšiu dobu aj na finančných trhoch. Podľa Martina Kaňu, generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Prvej penzijnej, sa ukazuje na predstihových indikátoroch ekonomickej aktivity. „Rovnako tak ju vnímajú aj centrálne banky, ktoré otočili menovú politiku z postupného uťahovania na opätovné uvoľňovanie,“ vysvetľuje Martin Kaňa.

Pozor na riziko

Upozorňuje, aby ľudia, ktorí investujú vo fondoch, nezačali panikáriť. Svoje úspory môžu sporitelia chrániť dvomi spôsobmi. Buď výberom konzervatívnych investícií ako sú dlhopisy a reality, alebo pravidelným investovaním do aktívne riadených fondov. „Akciový fond totiž naplno využíva flexibilitu svojej stratégie a nie je neustále zainvestovaný v akciových investíciách,“ konštatuje Martin Kaňa. Ak do konca októbra zainvestujete do vybraných podielových fondov Prvej penzijnej, získate 100 % zľavu zo vstupného poplatku. Vybrať si môžete konzervatívne, ale aj aktívne riadené riešenie. Využite túto jedinečnú príležitosť a získajte možnosť začať zarábať na svoju budúcnosť. Viac info na www.penzijna.sk.